Ви вже підписали петицію на захист лісів Карпат? Якщо ні – то лінк на петицію. Це дуже важливо і не займе більше 30 секунд вашого часу. Що взагалі цікавого в новому дослідженні Greenpeace?
Карпати – один з найбільш цінних природоохоронних регіонів в Європі. Якщо не брати росію, то у Карпатах найбільші популяції ведмедя та рисі. А ще в Карпатах збереглися великі площі пралісів та старовікових лісів, безцінних для біорізноманіття та боротьби зі зміною клімату. Але здається, що Карпатам залишилося недовго.
По-перше, взяти хоча б масштаби рубок. Супутникові дані свідчать, що за останні 20 років вирубано понад 7 тисяч квадратних кілометрів лісів Карпат – це більше ніж площа Парижа, Берліна, Рима, Будапешта, Варшави та Брюсселя разом узяті. Це чотири гектари щогодини, приблизно 20 дерев кожну хвилину. Ми постійно втрачаємо найцінніші старовікові ліси Карпат!
По-друге, система охорони лісів. У середньому, лише 3% території Карпат перебувають під реальною охороною та захищені від рубок чи іншого втручання. В Україні цей показник дещо вище – біля 4-5%, хоча точних даних не мають навіть чиновники. Номінально заповідних територій більше. Але в нацпарках чи заказниках усе одно дозволені ті чи інші рубки. Тому потрібно більше територій з режимом суворої охорони! Навіть стратегія зі збереження біорізноманіття ЄС до 2030 року декларує, що таких територій має бути не менше 10%.
По-третє, лісові дороги. Кожна нова лісова дорога означає вирубку лісів, до яких раніше лісоруби дістатися не могли. У Карпатах, зокрема в Україні, повно випадків, коли нові лісові дороги спеціально проводять до важкодоступних старовікових лісів – щоб потім їх зрубати. Ці дороги використовуються і браконьєрами, для яких охорона рідкісних ведмедів чи рисей – пустий звук. А українська влада прямо декларує намір побудови ще більшої кількості доріг у Карпатах!
В-четверте, місцеві громади. На рубках лісів Карпат передусім наживаються бізнес-гіганти на кшталт IKEA. Місцевим громадам від того перепадає небагато. Проте їм лишаються наслідки безвідповідальних рубок, наприклад, ерозія чи повені. І це теж провал національних та міжнародної політики зі збереження Карпат.
Все це жахливо і часто огидно. І це лише частина неприємного. Лінк на повну версію дослідження Greenpeace з купою інших фактів.
Як ЄС, так і карпатські країни можуть і мусять зберегти ліси Карпат. Але не дуже хочуть. Тож маємо їх змусити! Підписуйте петицію (деталі на початку посту), відправляйте її друзям та рідним, робіть репости. Карпати важливі, навіть під час війни!