Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України
Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАН України
ГО «Українська природоохоронна група»
Збірка наукових публікацій
«Поширення раритетного біорізноманіття в Україні»
ПЕРШЕ ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ
Запрошуємо Вас долучитись до збірки наукових публікацій, присвячених поширенню видів рослин, тварин та грибів, які знаходяться під охороною Червоної книги України, Резолюції 6 Бернської конвенції та офіційно затверджених регіональних охоронних списків.
Місія
Чимало професійних біологів працюють в різних областях України, збираючи інформацію про біорізноманіття для власних досліджень. Окрім підготовки спеціальних публікацій, єдиного механізму зробити такі первинні дані загальнодоступними – не існує. Потреба цього видання покликана підкріпити фактами створення мережі Емеральд (Смарагдової мережі), оновити карти для нових та малодосліджених видів у новому виданні Червоної книги України. Також важливо доповнити відомості про місцезнаходження рідкісних видів рослин, що охороняються на рівні областей чи пропонуються для охорони на регіональному рівні.
Пріоритетним все ж є наповнення фактами виявлення рідкісних видів на об’єктах мережі Emerald (Смарагдової мережі). Всі ми знаємо, що її розбудова триває, очікується прийняття Закону про цю мережу, що дозволить поєднати охорону цінних природних територій в Україні з загальноєвропейськими процесами. На цей час 377 територій отримали статус територій Смарагдової мережі і ще 148 території номіновані на отримання такого статусу. Загальна площа таких територій складає на цей час 13,4%. Важливо, що створення цих територій, яке дійсно матиме вагоме значення, коли Україна стане частиною Європейського Союзу, відбувається для збереження видів, що включені до резолюції 6 Бернської конвенції та оселищ, що включені до резолюції 4 Конвенції та для видів, які мають національні охоронні статуси. Безумовно, охорона видів Червоної книги і Бернської конвенції – взаємоінтегруються. Деякі види Червоної книги розглядаються як перспективні для розширення списків Конвенції і навпаки.
Проте існування мережі Емеральд (Смарагдової мережі) можливе лише за умови постійного оновлення даних про стан та чисельність популяцій. Тож охорона смарагдових територій прямо поєднана з постійним оновленням даних про наявність популяцій рідкісних видів і їх стан. Таке оновлення відбувається кожні 5 років.
Не забуваємо, що оновлення потребують і національні переліки. Так, Червона книга України, що є науковим виданням, також оновлюється кожні 10 років. Метою такого оновлення є уточнення відомостей про поширення рідкісних видів, необхідні заходи охорони, долучення нових видів або виключення таких, яким більше не загрожує зникнення. Можливість перегляду та оновлення Червоної книги України повинна забезпечуватись постійною роботою з вивчення рідкісних видів, а також моніторингом популяцій таких видів. Наразі на національному рівні моніторинг біорізноманіття не ведеться. У 2021 році Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України затвердило оновлені переліки видів, що включені до Червоної книги України. Відомості про поширення багатьох із нових видів переважною більшістю фахівців раніше спеціально не збирались і не публікувались Відтак, необхідний збір інформації про них.
Окрема категорія регіонально рідкісних видів передбачає їх охорону на рівні областей. Переліки видів, що перебувають під регіональною охороною, затверджені обласними державними адміністраціями (актуальні переліки щодо тваринного і рослинного світу ). Наразі цей рівень збереження біорізноманіття практично не діє як внаслідок законодавчих прогалин, так і через відсутність систематизованих знань щодо поширення та стану популяцій регіонально рідкісних видів.
За задумом, ця збірка покликана допомогти здійснювати безперервний збір інформації про поширення рідкісних видів в Україні та сприяти оновленню даних про Смарагдову мережу.
Збірка також продовжує розпочату раніше серію видань, спеціалізованих на публікації інформації про поширення рідкісних видів. У попередніх виданнях опубліковано понад 55 тис. записів про зустрічі рідкісних видів від 200 авторів, як фахівців так і аматорів.
Організаційний комітет / редакційна колегія
д.б.н., чл.кор. НАНУ, С.Л. Мосякін, директор Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ
д.б.н. В.О. Харченко, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена
д.б.н. А.А. Куземко, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ
д.б.н., проф. І.І. Мойсієнко, Херсонський державний університет, Факультет біології,географії і екології
д.б.н., проф. О. Є. Ходосовцев, Херсонський державний університет, Факультет біології,географії і екології
д.б.н. С.М. Панченко, молодший науковий співробітник Гетьманського національного природного парку
к.б.н. В. А. Костюшин, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ
к.б.н. В.В. Кавурка, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ, Національний науково-природничий музей НАН України
к.б.н. Ю.К. Куцоконь, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ
к.б.н. О.Д. Некрасова, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ
к.б.н. М.Ю. Русін, Київський зоологічний парк, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ, UNCG
к.б.н. А.В. Мішта, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ,
к.б.н. М.Д. Бурлака, Інститут ботаніки ім. М.Г. Холодного НАНУ
О.В. Василюк, Інститут зоології ім. І.І. Шмальгаузена НАНУ
Умови участі
До збірки приймаються: повідомлення, що містять в табличному вигляді інформацію про зустрічі видів рослин, грибів та тварин, включених до Червоної книги, регіональних охоронних списків, а також Резолюції 6 Бернської конвенції. За бажанням авторів, таблиці можуть доповнюватися текстовою частиною з інформацією про умови перебування виявлених авторами видів. Мінімальний необхідний набір даних для знахідки: назва виду, географічні координати, дата, автор (приклад – у додатку). Для тварин важливо також зазначати чисельність та стать (по можливості). Додаткові дані – наприклад, популяційні, ценотичні, екологічні тощо – вітаються.
Просимо слідкувати, щоб подані матеріали не були опубліковані у подібних збірках в минулому. Проте нові підтвердження (не опубліковані) видів у відомих раніше локаціях – вітаються.
Перед включенням у збірку матеріали проходитимуть рецензування. Збірка матиме ISBN та буде передана до всіх центральних та фахових наукових бібліотек.
Для забезпечення відкритості даних про біорізноманіття, усі надані знахідки раритетних видів будуть опубліковані у вигляді набору даних (датасету) у світовій базі біорізноманіття GBIF (із зазначенням авторства у вказаній вами афіліації). Подання матеріалів до збірки прирівнюється до згоди автора(ів) на таку публікацію, якщо окремо не зазначено інше. Посилання на публікацію в GBIF, буде окремо розіслане всім авторам із поясненням про правила цитування та відстеження посилань.
Участь у збірці – безкоштовна.
Обсяг матеріалів не обмежується.
Збірка буде видана в електронному та друкованому вигляді. Всі автори отримають електронну і друковану версію видання.
Для участі у збірці, на електронну пошту організаційного комітету слід направити матеріали не пізніше 30 березня 2024 року на адресу [email protected] .
Контакти організаційного комітету:
0971000473
Зразок оформлення публікації
Давидова Анастасія Олександрівна1
Дзеркаль Вікторія Миколаївна2
1Інститут ботаніки імені М.Г. Холодного НАН України, Київ
2Національний природний парк «Нижньодніпровський», Херсон
Рослини Червоної книги України
на території НПП «Нижньодніпровський» (Херсонська обл.)
З метою інвентаризації видів вищих судинних рослин, уключених до Червоної книги України, у межах функціональних зон національного природного парку, використовуємо такі скорочення: ЗЗ – заповідна зона, ГЗ – господарська зона, ЗРР – зона регульованої рекреації, БЗ – ботанічний заказник; ос. − особини (кількість вказано приблизно ≈ або точно у випадку з малим числом особин).
[1] Назва виду зазначається латиною.
[2] В разі, якщо відсутні GPS-координати, вирахувати їх можна засобами програми Google Earth, або завдяки онлайн-сервісу www.google.com.ua/maps/ (натиснувши курсором в місці знахідки, отримуємо внизу екрану спливаюче вікно із координатами в десятинній системі).
[3] Формат подання координат надається згідно до міжнародного стандарту ISO 8601: у випадку конкретної дати – “2017-05-22”. Якщо відомо лише місяць спостереження, то записується “2017-05”, якщо лише рік, то “2017”. У випадку, коли вид спостерігався протягом певного діапазону дат, або перебуває в даній локації постійно протягом відомого періоду – “2017-05-22/29; 2017-05-16/07-12; 2005/2017”. Якщо вид фіксувався в тому самому місці декілька разів, але з великою вірогідністю йдеться про різні особини (наприклад під час міграції),просимо вказати перелік всіх дат.
[4] В разі, якщо зазначена координата є приблизною, бажано вказати точність (наприклад, 100м, 1 км тощо), м
[5] Для тварин подається інформація про статус перебування (розмноження, міграція, сезонні скупчення, зимівля тощо); чисельність, стать і вік , інші важливі відомості. Можна також додати посилання на фото, які опубліковані в інтернеті.