Імовірно ви вже чули про пожежі в заповідних територіях, зокрема в Долині нарцисів та Голосіївському нацпарку. Горить трава, горять ліси, луки, очерет, торф. За повідомленням ДСНС, лише з початку цього року в Україні виникло більше 13 тисяч пожеж на відкритих територіях та в природних екосистемах. Насправді більшість пожеж на природних територіях не фіксуюьться в ДСНС і тому лише минулої доби супутники зафіксували щонайменше 700 загорянь природної рослинності в Україні.
З наукової точки зору, випалювання луків чи степів інколи може бути навіть корисним. Адже ці трав’янисті екосистеми без випасу швидко заростають. Планове випалювання необхідно проводити під обов’язковим контролем науковців, у морозні зимові дні, вираховуючи окремо для кожної ділянки кількарічну або навіть багаторічну періодичність. Інакше вогонь означатиме для природи лише деградацію і загибель. А оскільки контрольованого випалювання в Україні поки ніхто не проводив, поки беззмістовне випалювання трави і очеретів завдає лише шкоду.
Під час згоряння однієї тони рослинних залишків у повітря вивільняється близько 9 кг мікрочастинок диму. До їх складу входять пил, окиси азоту, чадний газ, важкі метали і низка канцерогенних сполук. У тліючому без доступу кисню листі виділяється бензопрен, що здатен викликати у людини онкологічні хвороби. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовини.
Часто з травою горить сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери. Наприклад, коли горить поліетиленовий пакет, у повітря вивільняється до 70 отруйних для людини хімічних сполук. Коли горить гума додаються ще й канцерогенна сажа та оксиди сірки, які спричиняють респіраторні захворювання. Подразнена димом слизова оболонка не може протистояти мікробам. Особливо від диму страждають люди, які хворіють на бронхіальну астму, риніти, тонзиліти тощо.
Випалювання листя і сухої трави шкодить не лише здоров’ю людини:
- Під час спалювання листя відбувається руйнація ґрунтового покриву, гинуть ґрунтоутворюючі мікроорганізми.
- При спалюванні листя чи трави утворюється зола, яка є поганим добривом. Тож спалювання листя призводить до збіднення ґрунту.
- На природних ділянках вогонь знищує насіння і коріння трав’янистих рослин, пошкоджує нижні частини дерев і кущів.
- При спалюванні трави на присадибних ділянках або стерні на фермерських полях виникає загроза перекидання вогню на природні ділянки.
Починаючи боротьбу зі спалюванням листя чи трави, пам’ятайте, що закон на вашому боці. Будь-яке спалювання незаконне. Статті 16 і 22 ЗУ «Про охорону атмосферного повітря» забороняють спалювати листя. Відповідальність за порушення цієї норми передбачена статтею 77 Адмінкодексу України.
Якщо траву палять співробітники житлово-комунальних управлінь, слід скаржитись органам, яким вони підпорядковуються. У такому випадку краще посилатись на рішення місцевих органів. Якщо скарга не задоволена, слід скаржитись на місцеві органи влади до Держекоінсекції та прокуратури. Про спалювання трави чи листя місцевими краще повідомляти в поліцію.
Якщо ви бачите, що горить суха трава, негайно викликайте поліцію та пожежників!