Охорона рідкісних видів рослин РЛП «Сеймський» здійснюється в контексті збереження фіторізноманіття регіону, що в свою чергу є частиною глобальної мети – збереження біологічного та ландшафтного різноманіття Землі. Курс на збереження біологічного та ландшафтного різноманіття визнано пріоритетним напрямком, у якому має рухатись людство, адже це спрямовано передусім на порятунок людини як біологічного виду.
Проблема збереження рідкісних видів рослин РЛП «Сеймський» зумовлена тим, що рослинні організми найменше рухливі та мають обмежений вибір нових місць зростання для успішного відтворення собі подібних, не можуть пристосуватися до шкідливих впливів людської діяльності. Це робить їх найбільш вразливою групою організмів. Рослини існують в угрупованнях, які є наслідком тривалого природно-історичного розвитку під впливом клімату, ґрунту, тваринного світу.
Вплив людської діяльності, такий як надмірний випас, нераціональні вирубки, пожежі, розорювання, рудералізація біотопів, надмірний рекреаційний вплив в поєднанні з кліматичними факторами руйнують стійкість рослинного угруповання, порушують цілісність та призводять до збіднення його складу. Вирішальна роль в охороні та збереженні видів рослин належить громадськості, оскільки люди впливають на стан навколишнього середовища та безпосередньо на рослинні організми. Для охорони видів рослин, в першу чергу застосовується екосистемний принцип – збереження середовища існування виду. Індивідуальна охорона включає постійний моніторинг стану популяцій виду, формування насіннєвих банків та живих колекцій рослин. На території РЛП «Сеймський» охороняються рослини, занесені до Червоної книги України та до Переліку регіонально рідкісних рослин Сумської області. Населення має бути обізнане щодо правил поведінки з рідкісними видами та про адміністративну та кримінальну відповідальності за порушення цих правил.
Обізнаність місцевого населення щодо рідкісних рослин РЛП «Сеймський» недостатня. Тобто більшість і не здогадується про існування проблеми збереження рідкісних рослин. В результаті опитування місцевого населення виявлено наявність загальних знань про Червону книгу України, рідкісні види та відсутність конкретних уявлень про охорону рідкісних рослин на території РЛП «Сеймський».
У рамках проєкту Study of rare plants of Seymskiy Regional Landscape Park (Ukraine, Sumy Oblast) ми виготовили друковані матеріали, які буде поширено серед місцевих шкіл, сільрад та різних неурядових організацій для підвищення обізнаності щодо рідкісних видів рослин парку.
Матеріал підготовлено в рамках проєкту Study of rare plants of Seymskiy Regional Landscape Park (Ukraine, Sumy Oblast).
Завантажити: