У співпраці з ґрунтознавцем та екологом Тимуром Бедернічеком ми підготували публікацію про вуглець у ґрунті.
Чому це важливо? Бо ґрунт є одним із найбільших джерел парникових газів, з якого вони надходять в атмосферу!
За сучасними оцінками, лише через зміни землекористування з ґрунту виділяється майже 20% від усієї кількості СО2, що утворюється внаслідок спалення викопного палива. Якщо ж брати до уваги вплив різних способів обробітку ґрунту, систем удобрень та, особливо, суцільних рубок лісів і розорювання степів, цей відсоток буде значно більшим. У цій публікації розглянуто основні парникові гази, поточний і можливий внесок ґрунтів у глобальні кліматичні зміни та роль у цьому процесі швидкого біогеохімічного циклу вуглецю.
Окрема увага приділена тим видам господарської діяльності, які максимально негативно впливають на вуглецеву ємність ґрунту. Наприклад, в Україні суцільні рубки лісу й розорення останніх цілинних степів є звичним явищем. На жаль, крім очевидної шкоди для біорізноманіття, такі заходи мають колосальний дестабілізуючий вплив і на ґрунт, і на вуглецевий баланс наземних екосистем в цілому. Що ж потрібно і чого не варто робити, аби ґрунт був поглиначем, а не джерелом парникових газів?
Завантажуйте публікацію та дізнаватейсь: Вуглець, ґрунт і парникові гази
До речі, на обкладинці ‒ вимірювання потоку СО2 з ґрунту газоаналізатором S157 (Qubit Systems, Канада) у біосферному заповіднику «Асканія-Нова» імені Ф. Е. Фальц-Фейна. Фото Т. Бедернічек.