Минулої п’ятниці Кабмін затвердив довгоочікувані плани для восьми річкових басейнів, що є вимогою євроінтеграції. Але чи можна говорити про позитивні зміни?
Так, є необхідні заходи, як-от будівництво та реконструкція очисних споруд. Однак у планах також закладені сумнівні витрати, зокрема десятки мільйонів гривень на розчистки річок та ставків. Це так звана «ревіталізація», яка насправді дозволяє більше заробити, ніж зберегти природу.
Ще одна проблема – «захист від підтоплення» на територіях, які навіть не мають ризику підтоплення. Схоже, такі заходи спрямовані не на вирішення реальних проблем, а на задоволення інтересів окремих осіб.
І тільки окремі плани включають природоорієнтовані заходи для збереження річок, як демонтаж гребель, створення заповідних територій та боротьба з інвазійними видами.
Ми сподіваємося, що нове керівництво Міндовкілля та Держводагентства буде дружнішим до природи і не дозволить безглуздих розчисток, особливо під час воєнного стану.
Крім того, потрібно використати й інші можливості для збереження річок: розробити постанову про режим використання торфовищ, завершити включення всіх річок та ставків до Державного водного кадастру та змусити Держекоінспекцію контролювати дотримання законодавства щодо захисту прибережних смуг і заплав малих річок.