Уплив від реалізації проєкту Е40 безумовно торкнеться інтересів нашої держави, оскільки переважна частина басейну Прип’яті, де заплановані основні будівельні роботи, знаходиться саме в Україні. Нижче розповідаємо про ризик втрати басейном р. Прип’ять можливості надавати екосистемні послуги.
Екосистемні послуги — це всі корисні ресурси та вигоди, які людина може отримати від природних екосистем. Важливість цих послуг визнається міжнародними угодами. Ідеться про гідрологічні послуги, як-от утримання вологи, самоочищення й запаси підземних вод. Заплавні оселища пропонують природні можливості для надання безпечного доступу до питної води. Ці послуги також визнаються в рамках реалізації Рамкової директиви ЄС по водному середовищу, яка ратифікована Польщею й у даний час реалізується в Білорусі та Україні в рамках проекту ЄС «Водна ініціатива Плюс для країн Східного партнерства».
Найбільш значимим є те, що водно-болотні угіддя пом’якшують наслідки зміни клімату та накопичують велику кількість атмосферного вуглецю. У разі зміни гідрологічних умов, здатність накопичення вуглецю, наприклад, торф’яними болотами, істотно скоротиться.
До того ж, річкові оселища зміцнюють ландшафт заплав за рахунок скорочення ерозії берегів і ослаблення катастрофічних наслідків повеней. Потенціал протипаводкового захисту природних екосистем стає більш важливим, оскільки частота повеней збільшується через зміни клімату.
Також водно-болотні угіддя забезпечують унікальні культурні послуги, як-от можливості для відпочинку й розваг, інфраструктуру для зеленого туризму, естетичні та освітні послуги.
Ми вже підготували звіт про вплив проекту Е40 на Україну. Звіт стане в пригоді Міндовкіллю та Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики. Саме ці державні органи повинні вимагати транскордонної оцінки проекту Е40. Ми й надалі ділитимемося в наших соцмережах основними меседжами звіту, слідкуйте за нашими дописами.
Звіт підготований у рамках проекту “Формування публічної позиції України щодо проекту Е40”, що реалізується в Україні громадською організацією “Українська природоохоронна група” за партнерської підтримки громадської організації “NESEHNUTÍ Brno” (Чеська Республіка).