Через повномасштабне вторгнення дика природа стали ареною бойових дій. Тисячі гектарів знищені через інтенсивний артилерійський обстріл, танкові бої, риття окопів, мінування.
Як не дивно, усе це надало великої ваги нашій роботі — документуванню знахідок рідкісних видів та тих, що перебувають під загрозою зникнення. Дані, які ми збирали і збираємо, стають дуже цінними. І тепер є більше сенсу зробити ці дані загальнодоступними через GBIF.
До серпня 2023 року ми продовжили роботу зі збору матеріалів, проведення експедицій та участі в різноманітних екопросвітницьких заходах, створення та публікації баз даних на GBIF за підтримки Rufford Foundation.
Зокрема, ми організували спільну роботу понад 240 дослідників з різних регіонів України зі збору знахідок рідкісних видів (багато знахідок з окупованої території); опублікували відкриті дані в GBIF (майже 67 000 знахідок тварин і рослин); запропонували нові природоохоронні території; організували серію лекцій та інших заходів з популяризації GBIF, iNaturalist для публікації даних про біорізноманіття тощо.
Наші експедиції проходили в регіонах, де було відносно безпечно:
Чернівецька область – вивчали луки вздовж південного берега р. Дністер.
Миколаївська область – відвідали заповідник Єланецький степ. Ми досліджували степові долини регіону з метою створення нових природоохоронних територій. Тут було зібрано найбільше нових відомостей про рідкісні рослини.
Одеська область – Буджацькі степи та славнозвісний Тарутинський степ.
Закарпатська область – вивчали ґрунтову фауну, комах, ссавців, птахів, земноводних і рептилій.
Під час війни збір даних про біорізноманіття дуже важливий для визначення втрат живого через воєнні дії. Оприлюднення даних науковцями зі сходу та півдня України певним чином гарантує їх збереження в цей тривожний час, коли стрімко втрачаються культурні та наукові надбання.
Процес збору даних відбувався переважно під час комплексних експедицій до доступних місць дикої природи. Усього за допомогою проекту ми зібрали 2 000 000 записів з України.
Також під час нашої польової роботи ми встановили території без охоронного статусу, але з багатим біорізноманіттям. Ми підготували наукові обґрунтування, щоб ці території змогли увійти до природно-заповідного фонду. Це важливий крок у створенні заповідних територій. Наразі на погодження чекають 30 заказників. Загальна їх площа становить понад 30 000 га. Сподіваємось, що 10 з них будуть створені вже цього року.
Пізніше ми підготуємо ще більше обґрунтувань щодо інших територій, які були відкриті під час наших експедицій.