Похід дружби заповідних територій став завершальним заходом шостого сезону фестивалю біологічних колекцій «Природа навколо нас», що відбувся у місті Середина-Буда, де в 1999 році запрацювала адміністрація першого на північному сході України нацпарку «Деснянсько-Старогутський».
Символізм заходу полягав у тому, що до створення природно-заповідних установ є низка упереджень. Так у Конотопі неоднозначно ставляться до Сеймського регіонального ландшафтного парку. От і вирішили таким походом показати конотопцям та шостинцям, як природно-заповідні установи беруть участь у житті своїх населених пунктів. У цьому нам допомогли Друзі Сеймського ландшафтного парку. Екскурсію провів наш експерт і науковий співробітник НПП «Деснянсько-Старогутського» Сергій Панченко.
Історію окремих міст, зокрема і Середина-Буди, важливо починати від особливостей краю, які сприяли розвитку міста. Містечко засноване на межі Полісся і Середньоруської височини. На стику культур воно стало важливим торгівельним центром. Поташ з попелу деревини важливий для виробництва пороху, болотна руда – сировина для виробництва криці та залізних виробів, пізніше гутне скло та перегнане з диких ягід на спирт вино – основа місцевої промисловості, що формувалася внаслідок польської експансії і ствердження тут Гетьманщини.
Свого найбільшого розвитку місто досягає наприкінці ХІХ – на початку ХХ століть, як наслідок тут створили залізницю. Вона пролягла по межі поліських та лісостепових ландшафтів, саме там, де місто й розташоване. У цей період в місті з’явилися перші цегляні будівлі: синагога, банк, магазини. Вони в занедбаному стані, але ще мають благородні риси. Цікавий комплекс споруд довкола залізниці – льох, житлові та адміністративні будівлі.
Окрасою ж міста слід вважати дерев’яні будиночки з візерунчатою лиштвою. Тут переважають традиційні, барокові та навіть модернові елементи. Технологічний арсенал майстрів включав випилювання, точіння, свердління та різьблення. Збереглися цілі квартали та вулиці з традиційною забудовою. Природоохоронне значення подібних елементів у поглибленій переробці деревини і отриманні доданої вартості при її обробці – важливому елементі більш раціонального використання лісів.
Відвідали й основний майданчик фестивалю – місцевий палац дітей та юнацтва. Тут розгорнув свою виставку НПП «Деснянсько-Старогутський» і окрему залу виділили для колекцій школярів із Середина-Буди та гостей. Школярі представили колекцію круп, сухофруктів, гілок плодових дерев у безлистому стані, мушлів, рисунків лісів. Тут же була представлена колекція новинок літератури на природничу тематику від бібліотеки, добірка фотографій природи від співробітників НПП «Деснянсько-Старогутський».
Наступна локація походу – лісопарк Мирщина. Це реліктова ділянка лісу, максимально близька до тих, які побачили тут перші поселенці, – дубова пуща з липами, кленами, в’язами. З тих часів ліс зберіг властивий видовий склад рослин і є взірцем для лісоводів-практиків, природознавців та науковців. Це улюблене місце відпочинку містян, а фахівці НПП «Деснянсько-Старогутський» проводять тут акції з прибирання сміття, орнітологічні та ботанічні екскурсії, а ще неодноразово порушували питання створення тут заказника, бо вікові дуби потроху пиляють…
Завершився похід дружби знайомством із адміністрацією нацпарку і чаюванням: погода морозна й перед дорогою додому варто було зігрітися, підвести підсумки. Нехай українські національні природні парки ще далекі до свого ідеалу, але їх діяльність не обмежується суто природоохоронними завданнями. Звітний захід довів провідну роль природоохоронних установ у запровадженні нових природоохоронних ідей в освіті, туризмі та навіть в інтерпретації історії та культурної спадщини.
Фото С. Моторний, Н. Скринник, О.Зубенко