Ми клопотали про створення ботанічного заказника загальнодержавного значення “Матвіївські кучугури” на Миколаївщині – Костянтинівська сільська територіальна громада надала погодження J
Клопотання про створення заказника на 60 га ми розробили ще в 2020 році спільно з науковцями Інституту ботаніки НАН України. Територія проектованого заказника є частиною рідкісного псамофітного ценокомплексу – територій світового рівня унікальності в пониззях долин річок Південний Буг та Інгул, що характеризуються поширенням вузьколокальних ендемічних видів рослин.
Особливо цінні ділянки відзначаються раритетними видами флори з Червоної книги України: волошка білоперлинна – ендемік пониззя долин Південного Бугу та Інгулу, бурачок савранський – ендемік басейну Південного Бугк та пониззя Дніпра. Тут також зростають і інші ендемічні види, зокрема, причорноморські: юринея харківська та козельці дніпровські; причорноморсько-каспійські: чебрець Палласів.
Для різнотрав’я характерне різноманіття псамофітних та степових видів – молюго дрібненька, ушанка дніпровська, астрагал мінливий, подорожник пісковий, коростянка українська, щавель горобиний, молочай Сегієрів, лещиця волотиста, цмин щитконосний, конюшина польова, козельці дніпровські тощо.
Згідно з Резолюцією 4 Бернської конвенції, на цій території виявлено тип оселища: E1.9 Незімкнені несередземноморські сухі кислі та нейтральні трав’яні угруповання, у тому числі континентальні трав’яні угруповання на дюнах.
Ми очікуємо погодження від ДП “Миколаївське лісове господарство” та Миколаївська міська рада, у межах яких перебуває половина земель, що пропонується включити до складу заказника.
Створення цього заказника означатиме надання охоронного статусу одній з найцінніших природних ділянок у Миколаївській області. У час, коли чимало заповідних куточків знищені війною, маємо зробити все можливе, аби надати охоронний статус цінній природи, яка досі лишається незахищеною.