Колись завдяки громадськості вдалося зупинити масове будівництво малих ГЕС в Карпатах. Але, як виявилось, нищителі річок лише взяли паузу.
Цього року Львівська ОДА видала один позитивний висновок ОВД на будівництво малої ГЕС на річці Західний Буг, Закарпатська ОВА – два висновки, а Міндовкілля цілих чотири.
І якщо на Львівщині йдеться про реконструкцію чинної греблі, то на Закарпатті − це будівництво нових гребель на вільно текучих ділянках річок Тересви, Шопурки, Стоговця та Балцатула. І наразі в реєстрі оцінки впливу на довкілля є інформація про будівництво ще 4-х ГЕС на Тересві.
Позитивні висновки по цих річках надали після попередніх відмов, в окремих випадках − багаторазових. Чому ж нищівні для довкілля проєкти малих ГЕС отримали добро від екологічних чиновників?
Можливо, «інвестори» переконали владу, що малі ГЕС потрібні для досягнення «енергетичної незалежності»? І тепер будівництво підтримується на рівні керівництва держави, адже нещодавно голова Закарпатської ОВА Віктор Микита розповідав про доцільність масового будівництва «гідробар’єрних споруд, які накопичують воду» та малих ГЕС на річках області.
!Насправді обсяг генерації малих ГЕС є мізерним і реальна мета їх будівництва − заробіток їх власників на дотаціях з боку держави.
Особливо цинічним це виглядає на фоні того, що нещодавно проголосований Європарламентом EU Nature Restoration Law передбачає відновлення вільної течії на мінімум 25 000 км річок в ЄС.
Наша ж влада, розповідаючи про зелене відновлення та євроінтеграцію, фактично сприяє знищенню річок і перетворенню їх у каскад ставків.
Звісно, ми вже написали зауваження до нових проєктів ГЕС і закликаємо Міндовкілля та Закарпатську ОВА, розглядаючи звіти з ОВД, ухвалювати рішення з міркувань збереження довкілля, а не політичної доцільності.