Вважається, що посадка дерев сама собою допомагає протидіяти глобальним змінам клімату. Але якщо говорити про інвазійні види, то ефект від їхньої висадки часто протилежний!
- Інвазійні види збільшують викиди вуглецю з ґрунту
У тіні від крон інвазійних дерев починають рости небезпечні чужорідні рослини, які формують щільно затінену вологу ділянку. Тут швидко розкладається органіка, пришвидшується вивільнення в атмосферу вуглецю.
- Інвазійні види призводять до швидкого випаровування вологи з ґрунту
Інвазійні дерева дотягуються корінням до ґрунтових горизонтів і активно “підтягують воду” нагору, де вона активно випаровуються. Особливо велику небезпеку становлять інвазійні насадження в посушливих регіонах українського степу: лісові екосистеми для них не є природними.
- Інвазійні види призводять до засолення ґрунтів і ґрунтових вод
Разом із ґрунтовою вологою з глибших шарів корені інвазійних дерев “піднімають” також і розчинені в ній солі.
У ході проекту “Збережемо екосистеми заради клімату в сталому майбутньому” наші колеги – доктор біологічних наук, професор Іван Мойсієнко та кандидат біологічних наук Олександр Шиндер – підготували для трьох громад-учасниць (Білогордської на Київщині, Краснокутської на Харківщині та Мирноградської на Донеччині) рекомендації з озеленення їх території. Громади планують включити їх у Стратегію повоєнного відновлення.
Невдовзі ми опублікуємо повний текст рекомендацій, як наблизити штучні лісові насадження до природних.
Фото Олексій Бурковський
Проект реалізовується за фінансової підтримки Федерального міністерства з охорони навколишнього середовища, збереження природи та ядерної безпеки Німеччини в рамках проекту Міжнародної Кліматичної Ініціативи (ІКІ). Погляди, наведені в цьому документі, є позицією авторів і не обов’язково мають трактуватися як офіційна думка донорів.