Як ми й обіцяли, розказуємо, що змінить в житті українців законопроект “Про території Смарагдової мережі”.
Законопроект спрямований на виконання зобов’язань України за міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою. Інакше кажучи, беручи на себе зобов’язання щось змінити в своєму житті, держава мусить змінити власні закони, щоб наблизити нашу реальність, до того що є нормою в ЄС. Досвід західних держав, їхній рівень життя і економічний розвиток підказують нам, що їхній шлях – гарний сценарій. Підписавши в 2014 році Угоду про асоціацію з ЄС, Україна стала на шлях євроінтеграції – поступового наближення нашої реальності до того, що є нормою в Європейському Союзі. Це необхідно для того, щоб момент приєднання нашої держави до ЄС виявився приємною новиною, а не стресовою зміною законодавчого поля на значно суворіші європейські норми.
Смарагдова мережа (англ. Emerald Network) – євроінтеграція у сфері охорони природи. Для Європейського Союзу це дуже важлива галузь, адже від того, чи зможемо ми зберегти природу довкола себе, залежить наш рівень життя.
У 1989 році Постійний комітет Бернської конвенції, яка є головним міжнародним документом Європи в сфері охорони природи, започаткував Смарагдову мережу. Ідея – вкладати зусилля та кошти в охорону природи варто з максимальною ефективністю. Змістом Мережі стало визначення на загальноєвропейському рівні територій, збереження яких важливе для всього континенту. Тобто не кожна країна охороняє те, що їй заманеться, а всі разом охороняють те, що найважливіше для всіх. Визначення територій, які варті міжнародної охорони, здійснюється під час тривалого міжнародного обговорення. Головну роль відіграють реальні наукові дані, які дозволяють на міжнародному рівні визначити, що на нашому континенті дійсно потребує охорони. В державах ЄС Мережа має значне фінансування й носить назву “Натура 2000”. Утім, принципи й процедури формування обох мереж ідентичні. Різниця полягає лише в тому – входить держава до ЄС чи ні.
Тож законопроект “Про території Смарагдової мережі” (далі – СМ) передбачає, що мережа існує незалежно від наявних у країні територій природно-заповідного фонду, адже принципи їх створення зовсім різні в різних держав. СМ розробляється за єдиними критеріями з ЄС і іншими державами, що є сторонами Бернської конвенції. Тими критеріями є значення територій для видів і оселищ, які визнані пріоритетними для збереження в усій Європі. Такі списки пріоритетних видів і оселищ визначені в ЄС директивами (Пташина – 2009/147/EC та Оселищна – 2009/147/EC) а також резолюціями 4 та 6 Бернської конвенції (для держав, що не є членами ЄС). Україна є Стороною конвенції і водночас імплементує в рамках Угоди про асоціацію з ЄС обидві директиви, тому для нас створення СМ є одночасно виконанням всіх чотирьох європейських документів (ми єдина держава за межами ЄС, що одночасно заявляє про намір виконати їх всі). Щоб не плутати українців в такій кількості міжнародних документів, автори законопроекту додали до нього списки всіх видів і оселищ, для яких в Україні будується СМ. Тож українцям достатньо буде орієнтуватись лише на додатки до Закону.
Які території включаються до Смарагдової мережі? Згідно з рекомендаціями Бернської конвенції і законопроектом, “смарагдовими” можуть стати території, якщо вони:
1) суттєво сприяють виживанню видів, що перебувають під загрозою зникнення, ендемічних видів або будь-яких видів, що вказані у додатках ІІ та ІІІ до Закону;
2) підтримують існування значної кількості видів у межах ареалу з високим видовим різноманіттям або існування популяцій одного чи кількох видів, вказаних у додатках ІІ та ІІІ до Закону;
3) є важливими для одного чи кількох мігруючих видів тварин;
4) у межах території є важливий та/чи репрезентативний зразок типів оселищ, що перебувають під загрозою зникнення, згідно з додатком І до цього Закону;
5) у межах території існує особливий приклад певного типу оселища або мозаїка різних типів оселищ відповідно до додатку І до цього Закону.
Що потім? Після того як територія СМ визначена, для неї розроблятиметься менеджмент-план. Такий план може передбачати відновлення порушених природних оселищ, заходи підтримання природних оселищ, видів фауни і флори та управління ними відповідно до екологічних потреб та здійснення необхідних заходів. Щоб були передбачені заходи, які дійсно потрібні, кожна смарагдова територія має свого роду паспорт, де перелічено, для яких видів і оселищ визначена саме ця територія. Діяльність, що не шкодить об’єктам збереження, не обмежуватиметься на смарагдових територіях. Приміром, рубки в штучних лісонасадженнях або навіть повна заміна штучних лісів на нові, наближені до природних, не матимуть обмежень, крім випадків, коли на території розміщені гнізда або сховища рідкісних видів. Кожні 6 років проводитиметься моніторинг і паспорт смарагдової території буде оновлюватись. Немає сенсу витрачати зусилля на збереження видів, якщо вони могли зникнути або переміститись. Крім того, можливо, інвентаризація виявить і додаткові види, які не були відомі раніше.
Усе це дуже велика робота. Тому для управління Мережею створюється окремий уповноважений державний орган.
Законопроект розроблений так, щоб СМ не суперечила іншим сферам життя України. Для цього Мережа буде інтегрована в проекти організації території природно-заповідного фонду, плани управління річковими басейнами, містобудівну документацію, документи державного планування тощо. Завдяки цьому не буде ризику, що, приміром, один державний документ плануватиме створення кар’єру або будівництво, а другий – охорону територій.
Уже зараз до такої інтеграції зроблено перший крок і Смарагдова мережа включена до Публічної кадастрової карти України.
Що зміниться для українців із запровадженням “смарагдового” закону? Схоже, що в житті пересічних українців не зміниться нічого! І це гарна новина. Адже збережену до нашого часу природу, не можна буде надалі знищувати.
Після набуття законом чинності діяльність, що може зашкодити дикій природі, проходитиме оцінку відповідно до Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», а така, що не підпадає під ОВД, – оцінку впливу на території Смарагдової мережі або рішення про відсутність негативного впливу на території Смарагдової мережі.
Власники землі та землекористувачі, які внаслідок дії встановлених для збереження територій Смарагдової мережі заборон чи обмежень, зазнають збитків, матимуть право на їх відшкодування.
Порушення законодавства про СМ передбачатиме притягнення до адміністративної чи кримінальної відповідальності. Це стосується, зокрема:
1) порушення процедури оцінки впливу на території Смарагдової мережі, у тому числі порядку інформування громадськості та порядку проведення громадського обговорення і врахування його результатів;
2) дозволу на діяльність без отримання позитивного висновку з оцінки впливу на території Смарагдової мережі;
3) провадження планованої діяльності, яка пройшла процедуру оцінки впливу на території Смарагдової мережі, без виконання заходів із запобігання, пом’якшення та усунення впливу, передбачених у висновку з оцінки впливу на території Смарагдової мережі;
4) провадження планованої діяльності, яка підлягає оцінці впливу на території Смарагдової мережі, без здійснення такої оцінки та отримання рішення про відсутність необхідності проведення оцінки впливу на території Смарагдової мережі або висновку з оцінки впливу на території Смарагдової мережі, яким визначається відсутність негативного впливу на території Смарагдової мережі;
5) незаконне втручання у підготовку та надання висновку з оцінки впливу на території Смарагдової мережі;
6) підготовка завідомо неправдивого звіту з оцінки впливу на території Смарагдової мережі чи завідомо неправдивого висновку з оцінки впливу на території Смарагдової мережі;
7) порушення вимог планів управління територією Смарагдової мережі.
Цінні природні території в Україні отримують надійний запобіжник, що не дасть здійснювати на них діяльність, що може завдати їм шкоди. Це не стосуватиметься рекреації, використання територій як пасовищ, сіножатей, встановлення пасік та багатьох інших сфер. Утім, уся руйнівна для природи діяльність навряд пройде через цей запобіжник, у чому зацікавлений кожен місцевий житель і кожен, хто любить природу України.
Фото V1snyk