Місяць тому Євросоюз заборонив імпорт більшості російської деревини та продуктів з неї. Ще до цього аналогічне рішення ухвалили по Білорусі. Окупантський бізнес обсягом приблизно 16 мільярдів доларів сильно постраждав.
Але встановлена ЄС заборона була неповною. Усе ще залишилися види російської деревної продукції, на які не поширювалися санкції. Все ще дозволяється імпортувати продукцію з російської деревини, яка була вироблена в інших країнах (Китай, Казахстан тощо).
Так-от, наприкінці квітня EUTR (орган ЄС, який регулює питання імпорту деревини) вирішив, що імпорт всієї російської та білоруської деревини, як і продуктів з неї, є неможливим. Бо в нинішніх умовах неможливо перевіряти, чи взагалі законна така деревина. Лінк на рішення.
Ми вдячні нашим колегам з європейських природоохоронних організацій, які послідовно відстоюють ідею заборони доступу продукції з росії на ринок ЄС!
Це приємний крок назустріч перемозі! Але все ще не кінець. Зокрема:
- Багато країн за межами ЄС так і не встановили повну заборону на імпорт російської деревини та продукції, виробленої з деревини російського походження в інших країнах;
- Численні західні компанії продовжують постачати в росію техніку та запчастини, критичні для роботи лісової галузі в РФ.
Рішення EUTR стосувалися й української деревини. Якщо коротко – поки що деревина з регіонів, де немає бойових дій, все ще може перевірятися на предмет законності. А значить, може імпортуватися в ЄС.
Однак EUTR окремо наголосили, що ризики незаконної заготівлі деревини з України нікуди не зникли, і що активне залучення громадськості в питання лісового господарства може мінімізувати можливі ризики.
На жаль, українська влада робить все навпаки: спрощує проведення санітарних рубок, планує суцільно зрубати високогірні та берегозахисні ліси Карпат, повністю обмежує доступ громадськості до планів рубок та забороняє відвідування лісів. Наслідком, певно негативним, може бути повна заборона української деревини в ЄС.
Тож є над чим працювати. Ми продовжуємо це робити й закликаємо владу (Міндовкілля, Держлісагентство) зосередити зусилля на боротьбі з окупантом, а не на знищенні української природи!