40 громадських організацій наголосили в спільному листі, що Європейська Комісія повинна переглянути непродумані плани щодо підриву природоохоронних правил для проектів з відновлюваної енергетики в рамках Договору про заснування Енергетичного Співтовариства.
Після внесення змін до Директиви ЄС з відновлюваної енергетики минулого року, які послабили екологічні гарантії для відновлюваних джерел енергії, Комісія рекомендує країнам Західних Балкан, Україні, Молдові та Грузії наслідувати їхній приклад, незважаючи на те, що їхня природоохоронна діяльність і без того є недостатньою.
Рекомендація буде ухвалена на засіданні Ради міністрів Енергетичного Співтовариства наприкінці цього року, якщо вона буде узгоджена. Хоча вона не є обов’язковою до виконання, очікується, що уряди країн, які прагнуть обійти закони ЄС, які вони ще не повністю імплементували, візьмуться за неї.
Ці країни є домом для глобальних центрів біорізноманіття, а їхні гори, річки та озера та прибережні біотопи є притулком для численних зникаючих та ендемічних видів. Але їм бракує правового захисту, і вони перебувають під постійною загрозою.
Регіон вже давно страждає від нестримного розвитку гідроенергетики, але навіть сонячні та вітрові проекти, хоча і є вкрай необхідними, також починають викликати негативну реакцію громадськості через невдале розташування, відсутність консультацій з громадськістю та екологічних оцінок.
Нова Директива має на меті покращити просторове планування шляхом визначення зон прискорення розвитку відновлюваної енергетики, в яких пріоритет віддається забудованим і незабудованим територіям, а не охоронюваним територіям.
Але країни Енергетичного Співтовариства захистили лише 4 відсотки своїх земель, порівняно з 26 відсотками в ЄС. За такого низького показника, кажуть групи, замість того, щоб зосередитися на місцях з низьким впливом на довкілля, нова Директива “заохочуватиме їх розгортання майже скрізь у країнах Енергетичного Співтовариства, в тому числі у високочутливих місцях, з дуже незначними запобіжними заходами”.
Більшість відновлюваних джерел енергії будуть звільнені від оцінки впливу на довкілля – часто єдиного шансу для громадськості висловити свою думку щодо конкретних проектів. Окрім розпалювання місцевої опозиції, це суперечить Директиві про оцінку впливу на довкілля, яка є обов’язковою до виконання відповідно до Договору про заснування Енергетичного Співтовариства.
На думку груп, ця пропозиція “посилає абсолютно невідповідний сигнал Західним Балканам, Україні, Молдові та Грузії про те, що охорона природи та громадські консультації більше не є пріоритетом при плануванні відновлюваної енергетики”.
Піппа Галлоп, спеціаліст з питань енергетичної політики у Південно-Східній Європі Мережі НУО “Бенквоч”: “Ці країни вже намагалися прискорити розвиток гідроенергетики без належних гарантій та консультацій з громадськістю, тож ми знаємо, чим закінчується ця історія: судовими справами, протестами та блокуваннями. Але в той час як гідроенергетика є застарілою, вразливою до клімату технологією, розвиток сонячної та вітрової енергетики має вирішальне значення, і ми не можемо дозволити собі зіпсувати їх”.
“Розвиток відновлюваної енергетики має бути успішним, але він не повинен завдавати шкоди природі і повинен мати підтримку громадськості”, – підсумовують групи, звертаючись до Комісії з проханням переглянути свою пропозицію, щоб уникнути конфлікту з екологічними гарантіями.
З текстом спільного листа можна ознайомитися тут.
Contact:
Pippa Gallop,
Southeast Europe Energy Policy Officer
CEE Bankwatch Network
[email protected]
+385 99 755 9787