Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник є найбільшою перешкодою будівництву водного транспортного шляху Е40 в Україні (детально про ризики такого гіпотетичного водного шляху – читайте у нашому дослідженні). Біосферний заповідник має зонування, за яким заповідна зона, в якій заборонена будь-яка діяльність людини, включає також і значні території в долині р. Прип’ять. Логіка цього очевидна, адже саме навколо дельти цієї річки сформовано екосистеми всього заповідника.
Проте лобісти водного шляху вирішили обійти цю проблему найпрямішим шляхом – змінити зонування заповідника. Невідомі нам автори розробили нове зонування заповідника, інформація про що оприлюднена на сайті заповідника. Щиро дякуємо журналістові Олегу Листопаду, що допоміг викрити заплановане “обрізання” заповідної зони. Дійсно, згідно з оприлюдненими картами, у новому зонуванні заповідника річка Прип’ять вже не входить до заповідної зони і тепер у південній частині Заповідник віднесено до зони антропогенних ландшафтів, а у північній частині – до буферної зони. У підсумку – “-5978,8 га заповідної зони”. Тобто з найбільш охоронюваної зони дельту Прип’яті пропонують перевести у найбільш захищену зону, де дозволена практично будь-яка діяльність, включно із будівництвом.
Розробка нового зонування здійснюється з ініціативи самого керівництва заповідника, адже воно є замовником проекту організації території, в рамках якого відбувається така розробка.
Заповідник навіть прямо зазначає на своєму сайті, що «Основною підставою вилучення річки Прип’ять із заповідної зони є Постанова Кабінету Міністрів України від 12 червня 1996 р. № 640 «Про затвердження переліку внутрішніх водних шляхів, що належать до категорії судноплавних», відповідно до якої р. Прип’ять віднесена до переліку внутрішніх водних шляхів. Оскільки доступ до шляхів загального користування не може бути забороненим, річка Прип’ять віднесена до зони антропогенних ландшафтів Заповідника. Це дає змогу використовувати річку як внутрішній водний шлях, в той же час, накладаючи на нього природоохоронні обмеження».
Ми звертаємось до Міндовкілля України з проханням не затверджувати зміну зонування Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника і також очікуємо від Міндовкілля відповідь на наше звернення щодо необхідності проведення транскордонної оцінки проекту водного транспортного шляху Е40.
Принагідно варто зазначити і те, що такі протилежні завданням охорони природи заповідника ініціативи вкотре нагадують нам, що заповідник має бути підпорядкований лише Міндовкіллю, а не стороннім установам (як у даному випадку – Державному агентству управління зоною відчуження).
Фото: Jbuket, CC BY-SA 4.0