Продовжуємо серію публікацій про нестворені нацпарки в лісах, щодо яких ми з колегами зверталися до Міністерства захисту довкілля. На черзі – Дермансько-Острозький нацпарк на Рівненщині. Хто трохи цікавиться заповідною справою, той знає: Дермансько-Острозький парк уже створений. Створили його ще в 2009 році. У чому ж проблема?
По-перше, наразі Дермансько-Острозький нацпарк – це окремі шматки території, часто не пов’язані один з одним. Майже неможливо якісно охороняти природу за такої дивної конфігурації заповідної території. По-друге, площа нацпарку наразі біля п’яти з половиною тисяч гектарів. І це катастрофічно мало. Дермансько-Острозький нацпарк потребує негайного розширення, збільшення площі як мінімум у 4 рази!
Ця територія потребує заповідання не просто так. Ліси, які пропонується включити до Дермансько-Острозького нацпарку, носять назву Малого Полісся. Це такий собі філіал поліської природи посеред Лісостепу. Тут збереглося чимало старих соснових, дубових і заболочених вільхових лісів, величезних боліт, маленьких лісових річок – типової природи українського Полісся. Більше того, цей лісовий масив – важливий міграційний коридор для тварин.
Ідея розширення Дермансько-Острозького парку не нова і навіть відображена в одному з Указів Президента України. Уже давно розроблені відповідні наукові обгрунтування. Однак місцеві лісгоспи – Острозький та Дубенський – у розширенні нацпарку не зацікавлені. З одного боку, через потенційні обмеження на рубки. З іншого боку, просто так: незначна частина пропонованих до заповідання лісів і без того мають купу обмежень на рубки, однак навіть ці території передаються до складу нацпарку з великим скрипом. Тож час іде – старі ліси Малого Полісся потроху перетворюються на соснові посадки. Разом зі старими лісами зникають і рідкісні види, які в них живуть.
Розширення Дермансько-Острозького нацпарку неможливе без сприяння з боку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів. і саме тому ми з колегами звернулися до Міністерства!
Більше про відкритий лист та ліси, які потребують заповідання, читайте тут.
Фото: Becky Matsubara, Creative Commons Attribution 4.0 International license.