На фото – балка – природна територія, сформована під впливом водної ерозії. Схили балок пологі, глибина може бути від кількох метрів, ширина – сягати сотень метрів. Вигляд схилів різниться залежно від природних умов та висоти самої балки; зазвичай вони представлені лучною або степовою рослинністю, також можуть бути вкриті деревами та чагарниками. На схилах балок, особливо в степах, зростають червонокнижні види рослин і саме цю місцевість особливо вподобали комахи-запилювачі.
Балки – це одні з форм рельєфу, які вдається заповідати природоохоронцям. Вони не зручні для ведення господарської діяльності, але нашим аграріям під силу розорати все;) І коли в громад закінчуються рівнинні території, вони радо виставляють на продаж всі незабудовані території.
Балки легко розпізнаються на супутникових знімках. Так ми визначили, що 318 га лучних та степових балок виставлено на продаж громадами в 2022 році, 90 га вже встигли незаконно розорати. Перелік територій за посиланням.
В описі природної цінності балок ми наголошуємо на слові “схили”. Стаття 47 ЗУ “Про охорону земель” говорить про заборону розорювати схили крутизною понад 7 градусів. Це потрібно для охорони земель від ерозії та зсувів.
На 2 фото – земельна ділянка, продана Новооржицькою селищною радою, схил тут точно понад 10 градусів, а ділянку розорали, хоч вона й була призначена під пасовища.
Розорювання схилів – це ерозія. І жодні умовні протиерозійні заходи, які й так ніхто не застосовує, тут не допоможуть. Частинки ґрунту та хімічні речовини будуть виноситися вітром або змиватися опадами, втратиться родючість земельної ділянки і наступного разу застосовуватиметься більше добрив. Як результат від впливу людини деградуватимуть усі навколишні природні території.
І так 7 років підряд, попри припис у Законі, що “власники, землекористувачі та орендарі земельних ділянок зобов’язані запобігати погіршенню їх якісного стану, суміжних земельних ділянок і довкілля в цілому”, адже за ділянку сплачено оренду, а покарання відсутні.
Тож лишається просити голів громад не продавати земельні ділянки, що мають крутизну схилів більшу за 7 градусів, чим ми й займаємося.