Наша держава особлива на карті Європи: лише в нас є степи, яких уже не знайти на північ і на захід від України. Їхній рослинний та тваринний світ неповторний. І зберегти цей світ можна лише там, де степи збереглися в природному стані.
Міжнародне законодавство визначає необхідність збереження степових екосистем. Відповідне зобов’язання взяла на себе й Україна, підписавши Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, де цьому питанню присвячена окрема частина.
Утім, в Україні степів залишилося значно менше, ніж цього вимагають науково обґрунтовані показники. Багато громад Степової зони не мають на своїй території жодної ділянки справжнього степу. Деякі з них не лише втратили залишки аборигенної дикої природи, але й вже відчувають наслідки опустелювання, посух, ерозії ґрунтів та пилових бур, які неминуче настають після знищення природних екосистем.
Прибужанівська та Веселинівська громади також повністю розташовані в Степовій зоні України. І через надмірну господарську діяльність площа тутешніх степів та лук стрімко зменшується. Сьогодні степи та луки в межах громад — наче острівці, оточені ріллею та транспортною мережею. Лише протягом останніх років у межах цих громад додатково під сільське господарство відвели понад 40% степових ділянок. І цей показник зростає.
За останні роки ми дослідили степи Прибужанівської та Веселинівської територіальних громад та розробили пропозиції щодо надання охоронного статусу найціннішим з них, створивши заказники.
Заказники — це території природно-заповідного фонду, що створюються без вилучення земельних ділянок у землекористувачів. Це означає, що такі території отримують природоохоронний статус і надалі на їхній території діє охоронний режим, що дозволяє відпочинок, випас худоби, але не дозволяє будь-яке пошкодження природних екосистем (видобуток корисних копалин, оранку, забудову, створення сміттєзвалищ, складів отрутохімікатів тощо).
Заказник є ідеальною формою охорони території, завдяки якій вона назавжди збережеться такою, якою є зараз.
Буклет “Степові перлини Прибужанівської та Веселинівської громад” — про цінність проектованих заказників Прибужанівської та Веселинівської територіальних громад.
До кінця року Миколаївською обласною державною адміністрацією планується оголосити ці територіями заказниками. І це означає, що вони будуть збережені!