З першого дня повномасштабного російського вторгнення вся територія України перетворилась на театр бойових дій. Особливо зазнали впливу території, де відбувався наступ росіян та прилеглі території, що перебували чи перебувають у зоні доступу артилерії і зазнали обстрілів з боку загарбників. Переважна більшість застосовуваних при цьому боєприпасів (від керованих крилатих ракет до мінометів) за певних обставин призводить до пожеж на природних та сільськогосподарських територіях. Що вже говорити про спеціальні запалювальні боєприпаси, які неодноразово застосовувались російськими військами, і про прямі влучення у сховища нафтопродуктів.
Ми здійснили аналіз даних, що були зафіксовані супутниками NASA на природних та сільськогосподарських територіях в зоні, де відбувався або відбувається повномасштабний наступ загарбників та в зоні досяжності найбільш масових артилерійських засобів, включно з територіями, які вже звільнені.
З 24 лютого до 23 червня 2022 року в цій зоні внаслідок обстрілів відбулось щонайменше 37867 загорянь (супутники фіксують лише ті температурні аномалії, що тривають протягом кількох годин, а отже дійсно йдеться про помітні пожежі).
Засобами просторового аналізу ми встановили, що площа території України, охоплена вогнем, становила 100662,2339 га (1006.62 км2). Ці території в рівній мірі представлені природними екосистемами, а також полями й населеними пунктами.
Зокрема, за нашими розрахунками, вогнем знищено 36154 га лісів і 10250 га трав’яних екосистем.
Особливо слід відмітити зони найбільшої концентрації уражених вогнем лісів: околиці міст Сєвєродонецьк, Лиман, Ізюм, Святогірськ в Луганській та Донецькій областях, а також північні околиці Ірпеня, Бучі, Бородянки та Макарова на Київщині. Переважна більшість всіх згорівших за 4 місяці війни лісів зосереджена тут.
За нашими підрахунками, фактично кожен третій гектар України, знищений вогнем, – це заповідна територія.
Прагнучи прийти до реалістичних висновків, ми припустили, що осередок пожежі, яка триває на природних територіях щонайменше 3 години (такий проміжок викликаний технологічними параметрами супутникових даних NASA), має радіус принаймні 100 метрів. Таким чином, припускаємо, що реальний обсяг вражених пожежами територій ще більший. Утім, отримати детальну інформацію можна буде за ретельними обстеженнями матеріалів Дистанційного зондування Землі та натурних обстежень території. А це вже після деокупації…