Так склалося, що Держгеокадастр виставив на земельні торги землі, цільове призначення яких передбачає розорювання. Зокрема це стосується цінних природних земель – територій Смарагдової мережі Європи і об’єктів природно-заповідного фонду.
А потім ще й склалося так, що Держгеокадастр, через ухвалення закону 2194, втратив можливість такі торги проводити (ці повноваження були передані об’єднаним територіальним громадам). На наше переконання, таке рішення Держгеокадастру є порушенням законодавства і втрата повноважень не має заважати скасуванню протиправних рішень. Утім, Держгеокадастр так не вважає.
Протягом останніх місяців ми аналізували цінні земельні ділянки, які були виставлені на торги. Наша Група підготувала 41 пакет листів до Держгеокадастру, Офісу Генерального прокурора та Міндовкілля. Оскільки тепер саме від громад залежатиме доля цінних природних територій, ми змушені були звернутись до кожної з ОТГ, природні ділянки в межах яких опинилися під загрозою знищення. Усього ми надіслали звернення до 356 громад (!). Листування, до речі, триває.
На щастя, зорі зійшлися так, як треба, і ми можемо розповісти про перемоги в ході цієї непростої роботи. На 15 вересня:
– 1189 га природних земель зняті з торгів;
– 1298 га земель не будуть розорані, оскільки вони є сіножатями та пасовищами і ОТГ згодились не змінювати їх тип угідь;
– 60 га земель резервують під землі природно-заповідного фонду з ініціативи ОТГ;
– 5829 га земель не планують розорювати, але про зняття з торгів чітко не повідомлено.
– 182 га земель природно-заповідного фонду були врятовані, оскільки за нашим зверненням наказом Головного управління Держгеокадастру в Миколаївській області земельні торги скасували.
Детальніше про нашу роботу можна почитати в звіті: Земельні торги та природоохоронні території в Україні