Розповідаємо про 26 унікальних видів, які можна зустріти в Україні й для збереження яких на європейському рівні Україна створює Смарагдову мережу. Ми розкажемо про кожну адміністративну одиницю України й покажемо один з унікальних видів, який збережеться завдяки територіям Смарагдової мережі саме в цій області.
Наступний на черзі – найбільший звір Європи, зубр (Bison bonasus). Він також є і найбільшим з усіх видів бізонів світу. У далекому минулому цей свідок льодовикового періоду населяв майже всю Європу, окрім її західних і південних околиць (сучасні Іспанія, Греція, Італія). Сучасний ареал виду значно менший і охоплює Україну та деякі навколишні держави. Невеликі групи зубрів в Україні є на окремих закритих територіях у Поліссі та в Карпатах. Проте єдина велика популяція, що мешкає в природному стані, – на Вінниччині. У XVI–XVII ст. зубр зник з території України, а на початку ХХ ст. вид перебував на межі зникнення у світовому масштабі. Зубр став одним з перших в історії видів, який вдалося відродити за рахунок тварин, які збереглися в зоопарках. На територію України зубрів знову було завезено в 1965 році, з того часу його чисельність поступово зростала.
На відміну від американських бізонів, європейські зубри – мешканці лісів. Зазвичай мовчазні, скритні. Проте можуть бути ворожими й агресивними стосовно до інших копитних.
Зубр – частий образ у європейській геральдиці. Він зображений на гербах областей і районів Білорусі, Румунії, Польщі, Литви та Росії. Зубр зображений на грошових знаках Литви, Білорусі, пам’ятних монетах багатьох держав Європи (і навіть Африки).
Основними причинами низької чисельності зубра в Україні є браконьєрство та нестача місць для існування.
Усі території, на яких зубр зустрічається в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ зубра неможливо. Щороку таких територій стає все менше. З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».