Рубрика #інвентаризація_біорізноманіття
Чимало наших читачів бувають на Трахтемирові, фотографуються на фоні мальовничих островів у селах Стайки та Гребені, або й просто мешкають у Ржищеві чи у Балико-Щучинці на Київщині. Якщо читаєте нашу сторінку то знаєте – саме зараз ми розпочали пілотний проект вивчення біорізноманіття території Ржищівської територіальної громади. Вже перші експедиції дали зрозуміти, що це надзвичайно цікаве місце. І вивчення природи цього куточка України займе не один рік. Територія Ржищівської громади, що розтяглась вздовж високого берега Дніпра понад як на 40 кілометрів більш як на половину складається з природних територій.
Зробити внесок у вивчення тутешньої природи може кожен, хто побуває (або вже побував) там зі смартфоном або фотоапаратом.
Для того, щоб дати можливість кожному зробити своє фото – реальними науковими знаннями про природу, ми використали платформу iNaturalist — один з найбільших у світі проєктів зі збору даних з біорізноманіття, підтримуваний National Geographic та California Academy of Science. Основною ідеєю цього ресурсу є широке залучення аматорів і любителів природи до збору даних (т.зв. citizen science). Значною мірою iNaturalist працює так: аматори завантажують фото, а професійні біологи визначають зафіксовані на них види. Таким чином, аматори отримують можливість пізнавати природу краю та робити реальний внесок в науку, а професіонали — потужне джерело даних з біорізноманіття. І чим більше людей залучено – тим більше накопичується знань про природу.
Ми започаткували на платформі iNaturalist окремий проєкт з інвентаризації біорізноманіття Ржищівської ОТГ який збирає всі спостереження, зроблені будь-коли, будь-яким користувачем в адміністративних межах території Ржищівської Громади. Проєкт відкритий для будь-кого, і слугуватиме додатковим (до професійних досліджень) джерелом даних з біорізноманіття.
Як долучитись?
Ви можете користуватись сервісом і додавати свої дані у різні способи: як на додатку зі смартфона, так і з комп’ютера; перебуваючи на природі, так і постфактум.
Щоб розпочати роботу, необхідно зареєструвати обліковий запис на сайті iNaturalist.org, використовуючи пошук знайти проєкт “Biota of Rzhyshchiv commune”, або відкрити його за посиланням – https://www.inaturalist.org/projects/biota-of-rzhyshchiv-commune
Далі потрібно долучитись до проєкту, натиснувши “Join” вгорі праворуч, і ви матимете змогу долучитись до спільних спостережень. Якщо у вас виникнуть питання до роботи над проєктом і специфіки функціонування сервісу – звертайтесь до нас в коментарях до цього посту, або у особистих повідомленнях. Більш детальну інструкцію користування цим новим інструментом підготував наш колега Олег Прилуцький.
Протягом року до інвентаризації буде залучено близько 20 професійних зоологів та ботаніків. Детальний звіт інвентаризації буде оприлюднений у кінці 2020 року. Він буде доступний для використання відомостей для нового видання Червоної книги України, створення смарагдових територій. Крім того, зібрана інформація про поширення видів буде передана до світової бази Global Biodiversity Information Facility (GBIF).
До результатів роботи наукових експедицій будуть долучені і матеріали онлайн-проекту. Вже зараз фотографії рослин і тварин, завантажені у проект, дозволили визначити майже 400 видів живих організмів.
Проект інвентаризації біорізноманіття розпочато з ініціативи Фонду захисту біорізноманіття України та відбувається на базі Ecological Research Station “Hlyboki Balyky”