Про це нам стало відомо зі Звіту з оцінки впливу на довкілля будівництва берегозакріплюючих споруд на р. Чорний Черемош в селі Верхній Ясенів (біля будівництва амбулаторії загальної практики сімейної медицини) Верховинського району Івано-Франківської області (№ 20214217716 в Реєстрі ОВД).
Здавалося, яка гарна ідея укріпити берег в селі біля амбулаторії. Утім, як виявилось, усе не так просто. Діяльність має відбуватись на території об’єкту ПЗФ – гідрологічного заказника місцевого значення «Чорний Черемош з прибережною смугою». У положенні про цей заказник чітко зазначено, що «На території заказника та в 25-метровій прибережній захисній смузі забороняється: меліоративні та будь-які інші роботи що можуть призвести до зміни гідрологічного режиму заказника; Будівництво будь-яких споруд; Забруднення, засмічення, вичерпання та інші дії, що призводять до погіршення умов існування іхтіофауни, зміни фізичних та хімічних властивостей води, знищення її здатності до самоочищення; знищення та пошкодження окремих дерев, чагарників та трав’яної рослинності; інші види робіт, що можуть призвести до погіршення природних зв’язків та ходу природних процесів…».
То як взагалі так вийшло, і, власне, чому ми про це пишемо?
Згідно з даними Пубічної кадастрової карти, щодо річки Чорний Черемош в цій зоні систематично порушувалися вимоги Земельного та Водного кодексів, так як значний ряд земельних ділянок було видано безпосередньо на березі річки, без врахування вимог щодо того, що ці землі відносяться до природно-заповідного фонду та прибережно-захисної смуги річки, що власне і призвело до наслідків коли води річки підмивають практично будівлі, зведені з описаними порушеннями. Згідно ст. 60 Земельного кодексу, мінімальна ширина прибережної захисної смуги складає 25 метрів, а для берегів з крутизною більше 3 градусів вона подвоюється.
Якщо додатково оглянути супутникові знімки Google та серії зображень вулиць Google доданих до карт Google Maps – між 2017 та 2019 роком безпосередньо на березі річки в зоні планованого берегоукріплення, з порушенням вимог Земельного та Водного кодексів було зведено ряд будівель, наприклад, за координатами 48.156750, 24.948173. Ці будівлі також потрапляють до території гідрологічного заказника місцевого значення «Чорний Черемош з прибережною смугою», чим було порушено вимоги Закону України «Про ПЗФ».
Порівняння знімків Google Earth за 2017 та 2019 роки чітко демонструють незаконне будівництво на території прибережно-захисної смуги та на території самого заказника, там, де планується берегоукріплення. Йдеться про ту саме амбулаторію. Вона збудована на території, де діє одразу два обмеження, що забороняють будівництво – з порушенням прибережної захисної смуги і всупереч вимогам закону – у заказнику.
Більше того, ділянка, яку незаконно виділили (і таких у заказнику ще багато) відноситься не тільки до території заказника й прибережно захисної смуги. Вона також належить і до земель держлісфонду, власником яких є ДП Гринявське лісове господарство. Тобто ділянку ще й незаконно вилучили з лісового фонду.
І ось тепер Верховинська селищна рада замовляє за бюджетні кошти ОВД для того щоб за бюджетні кошти укріпляти берег під незаконно збудованій амбулаторії. Проте проблеми на цьому не закінчуються – амбулаторію всупереч здоровому глузду звели на самому березі гірської річки…
На стор. 63 Звіту з ОВД розробниками наводиться така інформація: «Планована діяльність проводиться у межах прибережних захисних смуг р.Чорний Черемош, що входить до об’єктів ПЗФ Верховинського району. Під час планованих робіт передбачається дотримуватись вимог ЗУ «Про природно заповідний фонд». Дивуємось лукавству авторів, адже сам факт таких робіт – вже є порушенням вимог даного закону. На сторінках Звіту є й інші перли, наприклад на стор. 109 те, що «Планована діяльність … є необхідним заходом для покращення гідрологічного режиму водного об’єкта, захисту берега…» Насправді єдиним таким заходом мало бути дотримання вимог законів – Водного та Земельного кодексів, але їх вимоги було порушено, коли розпочалось незаконне будівництво. Ідея побудувати амбулаторію в заказнику на самісінькому березі гірської річки, яка щороку підмиває берег та схильна до паводків, демонструє звичку місцевих чиновників до безкарності, а також безвідповідальність щодо життя людей в майбутньому.
Відповідно, щодо таких незаконно наданих ділянок на березі, а також будівель, зведених з порушенням законів та будівельних норм, та таких, що високоймовірно порушили режим заказника та відповідно могли нанести збитки державі, відповідальні органи, в тому числі Управління екології та природних ресурсів Івано-Франківської ОДА мали розпочати перевірку, та передати матеріали до правоохоронних органів. Проте таких ініціатив нам не відомо і Управління спокійно проводить процес ОВД для виділення бюджетних коштів на захист незаконної будівлі, що потребує знесення.