Ще на початку року ми виявили, що в межах ландшафтного заказника «Райдолинський степ» сформувалися дві земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства з невизначеною та комунальною формою власності відповідно.
Ми відправили звернення до землевласника (Веселинівська селищна рада) та особисто голові громади пану Румянцеву щодо вказаних ділянок та проінформували, що передача їх у приватну власність призведе до порушення закону «Про природно-заповідний фонд».
Ми інформували Веселинівську селищну раду, що нові сформовані ділянки за цільовим призначенням можуть повністю розорати. Утім, положення про ландшафтний заказник «Райдолинський степ» не дозволяє вчинення будь-яких дій, що можуть призвести до втрати природної цінності території. Заборона розорювання і знищення об’єктів охорони в межах об’єктів природно-заповідного фонду прописана в чинному законодавстві, а саме в ст. 46-1 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» Обмеження у використанні земель територій та об’єктів природно-заповідного фонду:
1. Землі територій та об’єктів природно-заповідного фонду використовуються з урахуванням обмежень у їх використанні, визначених відповідно до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” та положеннями про ці території, об’єкти.
2. Особливий режим охорони, відтворення і використання земель територій та об’єктів природно-заповідного фонду поширюється на всі розташовані в межах таких територій та об’єктів землі та земельні ділянки незалежно від форми власності та цільового призначення.
Ми просили Всеселинівську селищну раду в разі передачі земельних ділянок в оренду прописувати в договорі обмеження – заборону розорювати вказані земельні ділянки, що є незаконним. Також просили вирішити питання стосовно зупинки використання вже розораної частини земельної ділянки.
Ми наполягали доручити земельному відділу та його голові пану Овчару при винесенні проектів рішень на сесію, що стосуються земельних питань, обов’язково надавати кадастрові копії, оскільки передача земель в приватну власність при проектуванні заказника відбулася через ненадання земельним відділом таких копій депутатам. У результаті, замість найбільшої цілинної степової ділянки басейну річки Чичиклія – пошматована балка, що втрачає свою ландшафтну привабливість та рідкісні види й оселища.
Наші звернення після неодноразових прохань їх розглянути були проігноровані. За допомогою програми Sentinel hub EO Brouser, що має в своєму інтерфейсі актуальні супутникові знімки, ми виявили, що вищевказані ділянки наразі розорані. Розорювання почалося 29 березня 2022 року.
Ми з острахом можемо уявити стан природно-заповідного фонду при відкриті доступу до закритих реєстрів за допомогою яких ми могли оперативно відслідковувати порушення.