Нещодавно наша Група звернулася до Ради національної безпеки та оборони України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування та навіть Постійного комітету Конвенції ООН з охорони та використання транскордонних водотоків та міжнародних озер і Постійного комітету Конвенції про оцінку впливу на навколишнє середовище в транскордонному контексті (сподіваємося, дочитали).
Наше звернення стосувалося зростаючої загрози будівництва на території Білорусі внутрішнього водного шляху Е40.
Здійснивши аналіз доступної інформації щодо планованого будівництва ВВШ Е40, ми склали огляд ризиків для довкілля та якості життя населення, які, на даний момент, несе втілення цього будівництва.
- Реалізація проєкту ВВШ Е40 потребуватиме колосальних інженерних втручань у долину р. Прип’ять на території Республіки Білорусь (спрямлення русла, часткова його каналізація, зарегулювання русла каскадом гребель, створення водосховищ, щорічне днопоглиблення та інші заходи підтримання необхідних для судноплавства гідроморфометричних параметрів).
- Зазначене призведе до значних змін у довкіллі, оскільки спричинить масштабні зміни гідрологічного режиму регіону Західного Полісся. До таких змін належить зміна водності в басейні річки.
- Інженерне втручання відбуватиметься на білоруській частині басейну, а найбільш відчутні наслідки будуть переважно на території України. До таких належать: зменшення водності та зміна погодно-кліматичних умов усього Західного Полісся; висихання лісів; збільшення частоти та масштабів пожеж у лісах та на торфовищах; колосальні викиди парникових газів.
- Підтримання водного шляху потребуватиме щорічної розчистки русла й поновлення пропускних глибин. Так, постійний інтенсивний та масштабний антропогенний вплив буде лише примножувати негативні наслідки в часі.
- Проєктований ВВШ Е40 проходить діагоналлю через усю Зону відчуження та обов’язкового відселення в Україні та Білорусі й створює значні ризики перерозподілу похованих у грунті та донних відкладах радіонуклідів, зокрема їх вивільнення в товщу води та подальшу міграцію до водосховищ Дніпровського каскаду.
- Зміни в довкіллі призведуть до руйнівного впливу на стан біорізноманіття: нерест та нагул низки видів риб, знищення місць розмноження рідкісних видів флори та фауни, зміни та втрати рідкісних типів природних оселищ, знищення важливих на рівні Європи місць концентрації птахів під час сезонних міграцій тощо.
- Інтенсифікація судноплавства призведе до посиленої інвазії небезпечних видів-інтродуцентів з Понто-Каспійського регіону в Балтійський і навпаки, що стане причиною зникнення багатьох видів аборигенної фауни та флори і деградації вразливих екосистем.
- Значні частини протяжності р. Прип’ять у Білорусі та Україні мають статус природоохоронних територій національного і міжнародного значення. Втрата цих територій призведе до збіднення біорізноманіття та до порушення міжнародних зобов’язань України щодо збереження та охорони природних територій, визначених на міжнародному рівні конвенціями, а також вимогами Угоди про асоціацію України з ЄС.
Описана ситуація вимагає проведення транскордонної оцінки впливу на довкілля проєкту ВВШ Е40 та стратегічної екологічної оцінки рішень, що визначають необхідність створення такого водного шляху.