Якщо чесно, то ми вже трохи втомилися від незаконних санітарних рубок. В окремих регіонах України, особливо в Карпатах, відшукати законну «санітарку» дуже непросто. Цього року ми разом з колегами вже ставали свідками незаконних санітарних рубок в Ясінянському та Брустурянському лісгоспах на Закарпатті. Настала черга відвідати й інші Карпатські області.
Для перевірки було обране ДП «Вигодське лісове господарство» – величезний лісгосп у Горганах, віддаленому масиві Карпат. На жаль, нічого хорошого побачити не вдалося. Але давайте по порядку. Спершу ми відвідали три ділянки в Людвиківському лісництві, квартали-виділи 11-58, 11-12 та 11-25. На кожній з них заплановані суцільні санітарні рубки через «всихання» дерев. Проблема в тому, що гине чи вже загинув цей ліс лише на папері. У реальності ж більшість дерев не мали ознак всихання. За правилами, для суцільної санітарної рубки як мінімум 90% дерев мають всихати. Погляньте на фото нижче та зрозумієте, що це точно не так. На жаль, на момент перевірки частина ялинового лісу вже була зрубана. Така ж доля незабаром спіткає й інші ділянки.
Далі відвідали ще три ділянки, цього разу – вибіркові санітарні рубки – те саме Людвиківське лісництво, квартали-виділи 7-36, 7-16, 7-28. І знову нічого хорошого. До вибіркової рубки були відведені живі дерева без жодних ознак всихання, частина з них вже була зрубана. Знову грубе порушення, але кого ж цим здивуєш?
Важливо, що мова йде про ліси третьої категорії – захисні ліси. Саме вони покликані попередити паводки, ерозію та інші неприємні явища. Проведення рубок головного користування в таких лісах обмежене, а от на санітарні рубки таких обмежень немає. Чим і користуються недоброчесні лісівники Карпат, як-то у Вигодському лісгоспі. Як наслідок – цілі схили поступово знеліснюються в ході таких незаконних санітарних рубок.
Бонусом до виявлених порушень стали й типові для Карпат вивезення деревини прямо річками й захаращення самих річок порубковими рештками. Знову ж таки, нічого нового. Нагадаємо, що все це беззаконня проводиться згідно з офіційними документами, деревина Вигодського лісгоспу вже не перший рік отримує «екологічне» маркування FSC, а колишній директор підприємства Олександр Матусевич навіть став народним депутатом України.
Цікаво, що офіційне керівництво лісової галузі постійно говорить про всихання ялинових лісів Карпат і необхідність санітарних рубок. Ще й жаліється, що процедура проведення таких рубок «надмірно зарегульована». Цікаво, чи включаються до статистики всихання такі ділянки, як описані вище? Чи можна взагалі вірити тому, що каже Держлісагентство?
Звісно, ми одразу направили всю необхідну інформацію до Державної екологічної інспекції. Однак нещодавній приклад Брустурянського лісгоспу переконливо свідчить, що сподіватися на результат не варто: корупція та неякісне законодавство не дозволять нічого зробити. Системне вирішення проблеми незаконних та несталих рубок потребує років наполегливої праці. Але за цей час охороняти вже буде нічого – найцінніші карпатські ліси просто зникнуть.
Єдиний вихід з ситуації – жорсткі обмеження! Заповідання цінних лісів, обмеження рубок у захисних лісах тощо. Жорсткі обмеження, аж допоки корупція перестане бути звичною та повсюдною, а система управління нарешті почне відповідати сучасному рівню наукових знань. Без таких обмежень може й вдасться реформувати лісову галузь, але точно не вдасться зберегти українські ліси в хоч трохи природному стані.
Нижче – трохи фотографій: