На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них унікальний і прекрасний. Усі вони охороняються на рівні Європи й наша держава взяла на себе зобов’язання зберегти їх. Для їх збереження в Європі будується Смарагдова мережа. В Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист з ухваленням Закону України “Про території Смарагдової мережі”, який зареєстровано у Верховній Раді.
Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких на європейському рівні наша держава створює Смарагдову мережу.
Продовжує смарагдовий марафон видра річкова (Lutra lutra). Цей відносно крупний звір (до 90 см завдовжки і до 10 кг вагою) мешкає переважно в річках і озерах Поліського регіону України, хоча загалом його ареал охоплює всю територію нашої держави (і решту Євразії, за винятком пустель, арктичних районів і тропіків). При цьому видра залишається рідкісним звіром. Побачити її непросто, адже вона веде нічний спосіб життя, проводячи день у норі. Саме в Чернігівський області збереглося чимало річок, зручних для мешкання видри.
Традиційно в Україні видру звали народною назвою «видних». Видра уникає сусідства з людиною, оселяючись у річках серед лісів, багатих на рибу, а також у старицях, озерах та ставках. Вона вправно плаває та пірнає; може перебувати під водою до 2 хвилин. Має красиве хутро, яке захищає її від холоду навіть взимку. Живиться переважно рибою, зрідка також жабами, гризунами й раками.
Основними причинами скорочення чисельності виду були зникнення природних місць існування, полювання заради хутра та використання пестицидів у сільському господарстві. Нині видра звичайна, за критеріями МСОП, має статус виду, близького до загрозливого стану. Її включено до Червоної книги України.
Майже всі території, на яких мешкає видра річкова, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ видри неможливо. Щороку таких територій стає все менше. З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».