На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. І кожен з них охороняється на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для їх збереження створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Щороку кожна з країн звітує про результати охорони таких видів. Утім, в Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”, який уже зареєстровано у Верховній Раді.
Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Знайомтеся – вусач альпійський, один з найкрасивіших жуків у фауні України. Вусач альпійський – рідкісний мешканець високогірних букових пралісів. Личинка розвивається в деревині відмерлих буків 2-4 роки. Місця мешкання цього виду в Україні переважно включені до Всесвітньої природної спадщини ЮНЕСКО.
Усі території, важливі для збереження вусача-альпійського, включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення. Утім, до ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ цього унікального виду неможливо. Особливо важливим це є для Львівщини, де вид є значно більш рідкісним, оскільки саме тут залишилось значно менше придатних для мешкання вусачів ділянок, ніж у інших гірських регіонах.
Щороку територій, придатних для існування вусача альпійського меншає, тож ми з нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році! Від цього кроку залежатиме не лише охорона видів, які зникають, але й імідж нашої держави на міжнародній арені, зрушення на шляху до євроінтеграції та, можливо, найголовніше – добробут місцевого населення, що напряму залежить від збереження дикої природи.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».