На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. І кожен з них охороняється на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для їх збереження створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Щороку кожна з країн звітує про результати охорони таких видів. Утім, в Україні всі вони зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”, який уже зареєстровано у Верховній Раді.
Ми розкажемо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Наступний вид у наших розповідях – косар, або колпиця (Platalea leucorodia). Цей птах, що лише трохи менший за білого лелеку, єдиний в Україні має характерний лопатоподібний дзьоб. У шлюбному вбранні на потилиці птаха додається красива золотава грива.
В Україні 200-250 пар гніздує переважно вздовж Чорноморського узбережжя, в інших областях птаха можна зустріти вкрай рідко. Причинами зменшення чисельності є зарегулювання річок, забір води для зрошування, викошування та випалювання очерету, знищення заплавних луків, створення рибницьких ставків на місці кормових біотопів, застосування пестицидів, посилення фактору непокою.
Водно-болотні угіддя на півдні Херсонщини – один з останніх притулків, де косарі та інші рідкісні види птахів можуть почуватися в безпеці. Усі такі території включені до Смарагдової мережі. Проте територія навколо інтенсивно роздається під паї та розорюється. Не надавши юридичної сили Смарагдовій мережі, ми втратимо останні місця, придатні для перебування цього унікального птаха.
Ми з нетерпінням очікуємо на ухвалення Закону України “Про території Смарагдової мережі” в 2021 році! Від цього кроку залежатиме не лише охорона видів, які зникають, але й імідж нашої держави на міжнародній арені, зрушення на шляху до євроінтеграції та, можливо, найголовніше – добробут місцевого населення, що напряму залежить від збереження дикої природи.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».