На території нашої держави є рідкісні види тварин та рослин, які перебувають під загрозою зникнення. Кожен з них – унікальний та прекрасний. Більшість з них охороняються на рівні Європи.
Україна взяла на себе зобов’язання зберегти ці види. Для цього створюється Смарагдова мережа – території, де держави охороняють види, що потребують захисту на європейському рівні. Щороку кожна з країн звітує про результати охорони таких видів. Утім, в Україні всі ці види зможуть отримати реальний захист лише з ухваленням Закону “Про території Смарагдової мережі”, який уже зареєстровано в парламенті. Ми розповідаємо про 26 унікальних видів України, для збереження яких створюється Смарагдова мережа.
Лелека чорний – один з найвідоміших птахів України. В Україні існує дві окремі популяції чорного лелеки – на Поліссі й Центральній Україні; у Карпатах. Чи не найбільше чорних лелек в Україні гніздиться на Волині (приблизно 50-60 пар). Оселяються ці птахи в старих лісах поблизу річок і боліт. У період міграцій зустрічаються на луках, пасовищах, полях поряд з водоймами. Для влаштування свого чималого гнізда лелека чорний потребує кремезних дерев – дубів, сосен тощо. Птах дуже чутливий до будь-якої господарської діяльності поблизу гнізд. Ось чому збереження ділянок старих лісів дуже важливе для існування виду. Холодного періоду року лелека відлітає до східної та центральної Африки. Що цікаво, є окрема популяція чорних лелек, які не мігрують і ведуть осіле життя на півдні Африки.
Більшість територій, на яких гніздиться чорний лелека в Україні, уже включені до Смарагдової мережі або номіновані на включення до неї. Проте, до ухвалення Закону України «Про території Смарагдової мережі», запровадити конкретні заходи з охорони природних оселищ чорного лелеки неможливо. Щороку таких територій стає дедалі менше. З нетерпінням очікуємо на ухвалення закону в 2021 році!
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в межах грантового компоненту проєкту EU4USociety. Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».