Нещодавно на засіданні Постійного Комітету Бернської конвенції розглянули справу про загрозу Полонині Боржава (територія Смарагдової мережі) від будівництва вітряної електростанції. Комітет заслухав виступ Катерини Борисенко, яка представляла Українську природоохоронну групу.
- Комітет висловив занепокоєння тривожною ситуацією в Україні, а також відсутністю належної комунікації з боку Українського Уряду. Тож скарга по Боржаві була винесена на засідання Постійного Комітету.
- З метою вирішення проблеми Комітет вирішив здійснити незалежну оцінку на місці протягом 2021 року. Це означає, що секретаріат конвенції направить до України експерта, який за результатами всебічного вивчення справи дасть незалежну оцінку дій забудовників та Уряду. Експерт визначить подальші дії для збереження у довгостроковій перспективі природної цінності полонини Боржава, яка є територією Смарагдової мережі.
- Поки не будуть зроблені висновки за результатами оцінки на місці, Комітет закликає Уряд України НЕ ДОПУСКАТИ ЖОДНИХ РОБІТ З БУДІВНИЦТВА ВЕС.
- За результатами експертної оцінки на місці Бюро Постійного Комітету розгляне питання підвищення статусу нашої скарги. Поки скарга лишається у статусі stand-by, а Бюро розгляне розвиток ситуації на своєму весняному засіданні.
Статус «stand-by» присвоюється, якщо Секретаріат Постійного Комітету вважає, що ситуація заслуговує на увагу Комітету. За результатами роботи експерта протягом 2021 року, статус скарги можуть змінити на «possible file» або «open file». Останній статус надається у випадку грубого порушення положень Конвенції або загрози знищення особливо цінних видів. У такому разі Постійний Комітет порекомендує Уряду України план дій, який дозволить уникнути порушення Україною положень Конвенції в частині збереження природої цінності територій Смарагдової мережі, що також є предметом Угоди про Асоціацію України з ЄС (2014).
Якщо Уряд України не розпочне активні дії, щоб запобігти знищенню Боржави, у міжнародному вимірі це буде розцінюватись як порушення Угоди про Асоціацію, що спричинить серйозний тиск з боку органів Ради Європи та Єврокомісії.
Фото Atiroks, CC BY-SA 3.0