У другій половині 2019 року ми збирали благодійні внески на охорону лісів. Ціль була проста – до серпня 2020 року надати охоронний статус як мінімум 500 гектарам українських лісів. Допомога численних небайдужих дозволила зібрати 87 838 гривень. Серпень вже настав, тож звітуємо, що вдалося зробити за цей час.
За останній рік ми: проаналізували тисячі сторінок планів рубок, звітів ОВД, актів Держекоінспекції, судових рішень, законопроектів та нормативних документів. Написали приблизно 450 запитів, звернень і скарг у лісгоспи та екоінспекцію. Підготували десятки сторінок запропонованих законодавчих змін. Десятки разів їздили в ліс для перевірки законності рубок та пошуку охоронюваних видів рослин і тварин. Брали участь у чималій кількості заходів різного рівня. Далеко не всі наші пропозиції враховані, далеко не завжди влада дослухалась до наших аргументів. Але щось все ж вдалося.
Найголовніше: завдяки підтримці небайдужих нам вдалося надати охоронний статус як мінімум 566,9 гектарам лісу. Як саме і де?
По-перше, нам вдалося досягти створення двох важливих лісових заказників на Житомирщині. Один з них – заказник “Заплава памяті Небесної сотні” на берегах річки Тетерів. Це 12 гектарів заплави річки, на яких збереглися дуби віком від 300 до 500 років. Завдяки цій дивом збереженій місцевості ми можемо бачити, якими колись були заплавні ліси на берегах великих річок. Тепер побачити такі пам’ятки минулого вже практично ніде. Більше про заказник читайте за посиланням.
Другий заказник площею 265 гектарів – “Миропільский”, який вдалося створити за сприяння колег. До складу заказника включено старі дубові ліси віком 90-120 років, через які також протікають дві невеликі річки. Заказник розташований на території Бердичівського лісгоспу (див. карту нижче). На цій території виявлено чимало рідкісних видів рослин і тварин, тож відтепер загрози для них значно зменшені. Більше про цей заказник читайте за посиланням.
По-друге, наша участь у процедурах оцінки впливу на довкілля (ОВД) дозволила обмежити вже заплановані лісгоспами рубки в заболочених лісах Київщини та Житомирщини на найближчі десять років. Рубки забороняються ключовим документом процедури – висновком з ОВД. Загальна площа таких ділянок становить як мінімум 289,9 гектарів. Фактично навіть більше, адже поки не всі лісгоспи надали відповідні дані. Розташовуються ці заболочені ліси в Житомирській (Словечанський, Радомишльський, Житомирський, Народицький та Городницький лісгоспи) та Київській (Поліський лісгосп) областях (див. карту нижче).
По-третє, нам вдалося запобігти масштабним вибірковим рубкам у межах Святошинського лісу та Конча-Заспи (м. Київ), які входять до складу Голосіївського нацпарку. Тодішнє Міністерство енергетики та захисту довкілля за нашим зверненням відмовило лісокористувачам у проведенні вибіркових санітарних рубок на площі 774 гектари в Святошинському лісопарковому господарстві та на площі 572 гектари в ЛПГ “Конча-Заспа”. Також вдалося обмежити рубки у заказнику “Савранський ліс”, що в Одеській області. У 2020 році найстаріші дубові ліси заказника не будуть знищені вибірковими санітарними рубками.
Але це не все. Чимало нашої роботи, яка напряму стосується лісів, не має вимірюваного результату за такий короткий термін. Ми очікуємо, що ця робота принесе свої плоди в майбутньому. Зокрема:
1) Нам вдалося мобілізувати експертів та спільно з ними подати як мінімум 2 700 000 гектарів нових територій та акваторій для включення до складу Смарагдової мережі. Як мінімум 600 000 га – це цінні для збереження ліси у долинах річок рівнинної частини України та у малопорушених регіонах Карпат. Ми сподіваємося, що Постійний Комітет Бернської конвенції погодить включення цих територій до Смарагдової мережі. У подальшому це дасть змогу зберегти найцінніші екосистеми, однак наразі ми лише очікуємо на рішення, що дозволить віднести цю роботу до результатів та досягнень.
2) Нами розроблені нові обґрунтування на створення ще 33 заповідних лісових територій. Переважно це заказники, хоча є і один нацпарк. Ці проектовані заповідні території розташовуються в Київській, Житомирській, Полтавській, Харківській, Закарпатській областях та у Києві. Для їх створення необхідно отримати погодження лісокористувачів, які зазвичай зовсім не раді новим заказникам. Тому робота над створенням кожного з об’єктів може розтягнутися на роки. Продовжуємо працювати в цьому напрямі.
3) Долучилися до розробки офіційних “Методичних рекомендацій з розробки звіту з оцінки впливу на довкілля в галузі лісового господарства”, затверджених Міністерством. Цей документ визначає, як саме необхідно оцінювати вплив рубок на довкілля, адже якісна оцінка впливу дозволяє зберегти найбільш цінні ліси. До того ж, спільно з колегами з “Екологія-Право-Людина” ми проаналізували всі 89 наявних на той час звітів з ОВД та приблизно стільки ж висновків з ОВД щодо лісів. У результаті розроблені рекомендації з покращення процедури.
4) У тісній співпраці з Комітетом екологічної політики Верховної Ради України надали коментарі та зауваження до більш ніж 10 законопроектів, які могли потенційно зашкодити українським лісам. На щастя, більшість з цих законопроектів були відхилені або направлені на доопрацювання. Українським лісам – якісне законодавство!
5) Самостійно або у співпраці з колегами з інших організацій виявили близько 10 випадків незаконних рубок лісу, які здійснюють самі лісгоспи, та направили відповідні звернення до правоохоронних органів. Очікуємо на рішення щодо більшості випадків. Ведення лісового господарства в Україні має бути законним!
6) Долучилися до складу робочої групи з розробки Національної стратегії управління лісами до 2035 року. Наразі стратегічний документ щодо лісів в Україні відсутній, тож ця робота дозволить сформувати бачення майбутнього наших лісів.
7) Адвокували необхідність збереження самосійних лісів, зокрема розробили й надали відповідним органам зміни до законопроектів, які забезпечать охорону самосійних лісів.
Ми не припиняємо роботу над лісовою тематикою. Найцікавіше ще попереду. Тож ми, як і раніше, потребуємо Вашої підтримки. Зробити це можна тут. Поставивши пташечку ✅ біля віконця «щомісячний платіж» із зазначенням невеликої суму, ви забезпечите регулярність та ефективність нашої роботи. А про її результати ми повідомимо в періодичних звітах.
Спільними зусиллями збережемо українські ліси!