Махаон (Papilio machaon L.) – один з найвідоміших денних метеликів в фауні України. Завдяки специфічній поведінці махаона, цього метелика знають практично всі. Махаони літають на відкритих галявинах, вздовж проїжджих частин і трас, в садах і на клумбах; близько підпускають людину до себе. Проте, ця комаха занесена до Червоної книги країни і потребує охорони.
В багатьох країнах Європи ведуться різноманітні моніторингові програми по вивченню чисельності та поширення махаона. З оглядом існуючих моніторингових програм можна ознайомитись на цьому сайті. Дуже важливо започаткувати таку моніторингову програму і в Україні.
Українські науковці мають достатньо великий масив даних про місця зустрічей махаона, які вкривають практично всю Україну. Проте для багатьох територій ці дані дуже застарілі. Потреба проводити постійний моніторинг цього виду багато в чому викликана і тим, що кормовими рослинами гусіні махаона є дикі зонтичні, поширення яких в природі скорочується. Натомість махаон все частіше зустрічається на зонтичних сільськогосподарських культурах. Все це вимагає постійного оновлення даних про місця зустрічей махаона.
Відтак, ми розпочинаємо програму моніторингу поширення махаона в Україні, до якої може долучитись будь-хто, хто зустрічає цих метеликів у природі.
Для участі у програмі необхідно перечитати інформацію про махаона на цьому сайті, та відповідно до інструкції заповнити анкету, до якої вносяться відомості про ваші зустрічі метеликів. Анкету можна завантажити і заповнити на своєму комп’ютері, після чого її слід надіслати на електронну пошту uabiomon at gmail.com або на поштову адресу: НЕЦУ, а/с89, м.Київ-25, 01025. Крім того, анкету можна заповнити і в інтернеті. Кількість наданих вами даних не обмежується.
Надані вами відомості про зустрічі махаона будуть опрацьовані нами і включені до бази даних, з якою можна буде ознайомитись на сайті. При укладанні бази даних, інформація про те, хто її надавав, буде збережена і також оприлюднена. Згодом, ці дані будуть передані до укладачів Державного кадастру тваринного світу України і нового видання Червоної книги України.
Таким чином, ви можете зробити свій власний вклад у вивчення поширення махаона в Україні вже зараз.
Список тих, хто вже приєднався до моніторнигу поширення махаона можна переглянути на сайті.
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ: