Поширення у світі
Махаон поширений у всій Палеарктиці. Його ареал включає в себе територію Росії, Китаю, Японії, Гімалаїв, Тайваню, Канади та США. У Північній Африці поширений до Саудівської Аравії, Омана, зустрічається у горах Йемена. У Південній Азії махаон зустрічається у Пакистані, північній Індії, Непалі, Бутані, та північній М’янмі. У Європі цей метелик широко розповсюджений, проте він відсутній у Ірландії, а у Великобританії зустрічається лише у графстві Норфолк.
Особливості таксономії
Загалом, відомо 37 підвидів махаона. Ось деякі з них, характерні для Європи:
- Papilio machaon gorganus [Fruhstorfer, 1922] звичний мігрант у Європі, він може бути знайдений майже на усіх характерних для існування виду ділянках.
- P. m. britannicus – єндемічний підвид Великобританії. Час від часу на південне узбережжя Британських островів залітають також окремі особини континентального підвиду gorganus для розмноження. У забарвленні підвиду britannicus на відміну від континентального підвиду більше домінує чорний колір.
- P. m. melitensis – ендемік Мальтійських островів.
Також можна назвати такі підвиди:
- Papilio machaon aliaska [Scudder, 1869]
- Papilio machaon asiaticus [Menetries]
- Papilio machaon bairdii [Edwards, 1866] Western Black Swallowtail
- Papilio machaon baijangensis [Huang & Murayama]
- Papilio machaon centralis [Staudinger, 1886]
- Papilio machaon hudsonianus [Clark, 1932]
- Papilio machaon kamtschadalus [Alpheraky, 1897]
- Papilio machaon ladakensis [Moore, 1884]
- Papilio machaon lapponica [Verity, 1911]
- Papilio machaon mauretanica [Verity, 1905]
- Papilio machaon oregonius [Edwards, 1876] Oregon Swallowtail
- Papilio machaon oreinus [Sheljuzhko, 1919]
- Papilio machaon orientis [Verity, 1911]
- Papilio machaon pikei [Sperling, 1987]
- Papilio machaon sachalinensis [Matsumura, 1911]
- Papilio machaon schapiroi [Seyer, 1976]
- Papilio machaon sylvinus [Hemming]
- Papilio machaon syriacus [Eller, 1939]
- Papilio machaon ussuriensis [Sheljuzhko, 1910]
- Papilio machaon verityi [Fruhstorfer, 1907]
- Papilio machaon weidenhofferi [Seyer, 1976]
Прородоохоронний статус
Незважаючи на «звичайність» та великий ареал виду, у достатньо великій кількості країн махаон знаходиться під охороною законодавства. Вид має статус «вразливий» у охоронному списку Південної Кореї, червоних книгах країн колишнього Радянського Союзу; охороняється законом в Австрії (у 6 провінціях), Чеській Республіці, Словакії та Венгріі (підвид Papilio machaon machaon); Великобританії (не дивлячись на те, що у цій країні зустрічається лише 1 підвид махаона, охороняються всі його підвиди); Індії (Papilio machaon verityi).
Моніторинг махаона у Великобританії
В рамках моніторингової програми The UK Butterfly Monitoring Scheme (UKBMS) , – розроблена схема моніторингу та поповнюється база даних місць зустрічей Papilio machaon.
На сторінці присвяченій махаону (http://www.ukbms.org/species90/description.htm) можна знайти загальні відомості про вид, карту його поширення на території Великобританії, також передбачено розміщення данних, що відображають тенденції динаміки популяції махаона.
Загалом на сайті UKBMS можна знайти список досліджуваних видів, інформацію про методи моніторингу метеликів та обробки отриманих даних, контакти та інтерактивну форму для надання власних даних, публікації та звіти, корисні посилання.
Моніторинг метеликів у Великобританії знаходиться на досить високому рівні та проходить регулярно по всій території країни. Облік проводиться як фахівцями, так і ентузіастами кожен рік з квітня до кінця вересеня з тижневою періодичністю по визначених постійних маршрутах (трансектах) довжиною 2-4 км і широною 5 м, які поєднують у собі різні за умовами існування ділянки. В ідеалі проводиться 26 обліків на рік. Для отримання достовірної інформації спостереження проводять у фіксований час при певних погодних умовах (що достатньо важко зробити з огляду на кліматичні особливості країни).
Поряд з обліком на трансектах UKBMS разом з Butterfly Conservation, Centre for Hydrology and Ecology та British Trust for Ornithology (BTO) запровадили у 2007 році нову моніторингову схему, покликану покращити якість збору даних про найбільш поширених метеликів країни. Докладніше з цікавим нововведенням можна ознайомитись на сайті UKBMS.
Моніторинг махаона в Австрії
На сайті Союза охорони природи Австрії є розділ присвячений моніторингу метеликів. Усіх охочих закликають спостерігати та надсилати дані про зустрічі рідкісних метеликів Австрії, серед яких знаходиться і махаон. Отримані дані вносяться в онлайнову форму і згодом допоможуть створити найповнішу карту поширення метеликів країни.
Моніторинг махаона в Німеччині
Значна увага приділена моніторину махаона і в Німеччині. У 2006 році махаон був навіть обраний метеликом року.
1. Союз охорони природи Німечиини, земля Північний Рейн-Вестфалія (NABU Nordrhein-Westfalen). На сайті є сторінка, присвячена моніторингу махаона. Багато людей з цього району Німеччини займаються спостереженням за метеликами і вносять значний вклад у їх дослідження. На сторінці розміщена інструкція для проведення обліку метеликів, є можливість порівнювати свої спостереження зі спостереженнями інших мешканців землі.
2. Моніторинг метеликів – сайт цілком присвячений метеликам та їх моніторингу. Тут можна знайти опис методів, значну кількість фотографій, літературу, посилання і навіть вірші про метеликів.
Моніторинг махаона в Чехії
Сайт Марека Войтішека (Marek Vojtíšek) «Галерея метеликів Колачека» (Kolacek’s Gallery of Butterflies – http://motyli.kolas.cz/). На сторінці присвяченій махаону можна знайти фотографії цього метелика та карту його зустрічей на території Чехії. Також на сайті можна знайти фотографії та карти зустрічей ще 284 денних та нічних метеликів Чехії.
Моніторинг метеликів у Швейцарії
Програма моніторингу денних метеликів Швейцарії в рамках загального моніторингу біорізноманіття.