Жук-олень (Lucanus cervus L.) – найбільш відомий жук фауни України. В наш час ареал цього виду стрімко скорочується і з кожним роком імовірність зустріти його зменшується. Це викликано тим, що основним місцем мешкання жука-оленя є старовікові діброви, які інтенсивно знищують в ході ведення лісового господарства. Старезні дуби, соком яких живляться дорослі жуки і в деревині яких ростуть їх личинки, по лісівничим нормам вважаються перестійними і вирубуються в числі перших.
Жук-олень охороняється Червоною книгою України (1994) та включений до Додатку ІІІ Конвенції Про охорону диких видів флори та фауни і середовища існування у Європі (Бернська конвенція). В багатьох країнах Європи ведуться різноманітні моніторингові програми по вивченню чисельності та поширення жука-оленя. З оглядом існуючих моніторингових програм можна ознайомитись на цьому сайті.
Дуже важливо започаткувати таку моніторингову програму і в Україні. На превеликий жаль, відомості про поширення жука-оленя дуже незначні і більшість місць, де він мешкає, не задокументовано. Дуже обмежені навіть ті дані, що включені до Червоної книги України.
Відтак, ми розпочинаємо програму моніторингу поширення жука-оленя в Україні, до якої може долучитись будь-хто, хто зустрічає цих жуків у природі.
Для участі у програмі необхідно перечитати інформацію про жука-оленя на цьому сайті, та відповідно до інструкції заповнити анкету, до якої вносяться відомості про ваші зустрічі жука-оленя. Анкету можна завантажити і заповнити на своєму комп’ютері, після чого вона надсилається на електронну пошту uabiomon at gmail.com або на поштову адресу: НЕЦУ, Київ-32, а/с 306. 01032. Крім того, анкету можна заповнити і в інтернеті. Кількість наданих вами даних не обмежується.
Надані вами відомості про зустрічі жука-оленя будуть опрацьовані нами і включені до бази даних, з якою можна буде ознайомитись на сайті. При укладанні бази даних, інформація про те, хто її надавав, буде збережена і також оприлюднена. Згодом, ці дані будуть передані до укладачів Державного кадастру тваринного світу України і нового видання Червоної книги України.
Таким чином, ви можете зробити свій власний вклад у вивчення поширення жука-оленя в Україні вже зараз.
Список тих, хто вже зараз долучився до моніторингу поширення жука-оленя, можна побачити на сайті.
ДОДАТКОВА ІНФОРМАЦІЯ: