На початку липня в рамках невеличкої відпустки наш герпетолог Олексій Марущак опинився між с. Стайки та Гребені, на півночі меж, визначених для дослідження біорізноманіття Ржищівської ОТГ.
Тут і було знайдено перших представників батрахофауни, і, що цікаво, – жабу трав’яну (Rana temporaria) та жабу гостроморду (Rana arvalis). Місцеві яри для цих видів є цінними рефугіумами в цьому районі, оскільки вище за схилами вже поля та городи. За свідченнями місцевих жителів, тут уздовж берега Дніпра водяться звичайний вуж (Natrix natrix) та основа його раціону жаба озерна (Pelophylax ridibundus). Подекуди місцеві знаходять у скважинах та колодязях звичайних тринонів (Lissotriton vulgaris). Але справжньою знахідкою стала, на жаль, давно збита на дорозі на північній околиці с. Гребені молода самиця ящірки зеленої (Lacerta viridis). Цей вид занесено до Червоної книги України і наявність в цій місцевості його представників робить його надзвичайно цінним у природоохоронному аспекті.
Детальний звіт інвентаризації буде оприлюднений в кінці 2020 року. Він буде доступний для використання відомостей для нового видання Червоної книги України, створення смарагдових територій. Крім того, зібрана інформація про поширення видів буде передана до світової бази Global Biodiversity Information Facility (GBIF).