За нашими обґрунутваннями в грудні 2019 року до Мережі Емеральд включили 106 нових українських територій (майже 1,5 мільйона гектарів). Ми змогли зосередити зусилля 60 науковців, які розробили нові Смарагдові території. Робота тривала протягом 2 років і в своїй більшості не мала фінансування.
Пропозиції на розгляд міжнародної Бернської Конвенції держави подають офіційно у формі бази даних. Після цього довгий час триває експертне обговорення цих пропозицій на міжнародному рівні. І лише отримавши бачення, наскільки важлива кожна територія для збереження того чи іншого виду або оселища в межах Європи, Конвенція ухвалює рішення про включення її до всеєвропейської мережі.
До цього року мережа Емеральд включала 271 одну територію (№1-271). 2016 року до їх складу включили передусім усі існуючі заповідники й національні природні парки. 4 грудня 2019 року до числа смарагдових територій були додані 106 нових, підготовлених нами (№272-377). Нові, нещодавно затверджені території є долинами річок, комплексами степових балок, боліт, дикими природними каньйонами. За незначним винятком, усі ці землі раніше не мали охоронного статусу. Тож включення їх до Мережі дійсно обіцяє зміни в їх охороні. Повний список їх всіх розміщений з указаною нумерацією на сайті Бернської конвенції.
За посиланням подаємо коротку характеристику всіх 106.
Усі ці території важливі для рідкісних у Європі видів та природних оселищ. Дуже важливо, що чимало оселищ, наприклад, більшість степових, охороняються переважно в Україні, адже абсолютна більшість країн, які є сторонами Бернської конвенції, не мають степових територій. Степові поди, відслонення крейди та крейдяні бори були включені до Резолюції 4 за пропозицією України, оскільки в інших країнах Європи, окрім Росії, ці типи оселищ відсутні.
Детальніше про оголошення нових Смарагдових територій можна почитати в наших виданнях.
Як ми й обіцяли, для зручності українських користувачів, вся офіційна інформація про існуючі а також проектовані смарагдові території розміщена нами на спеціальному сайті.
На цей час ми завершили роботу з оновлення сайту. Тепер він містить інформацію про межі й стандартні форми даних (паспорти) територій, які вже включені в Емеральд, і тих, що лише плануються до включення в неї. Інформація ідентична тій, що міститься в Постійному комітеті Бернської конвенції та українському Міністерстві захисту довкілля та енергетики. Крім того сайт містить і базу даних поширення видів Резолюції 6 Бернської конвенції, створену нами.
Інформація, розміщена на сайті буде корисною професійним біологам та аматорам, посадовим особам ОМС а також розробникам (та замовникам!) звітів з ОВД.
Довідка:
Смарагдова мережа або ж Emerald Network (надалі CM) є новітньою системою природоохоронних територій та їх менеджменту, які мають особливу цінність для збереження природних видів флори, фауни та типів оселищ (ASCI). Унаслідок рішень, ухвалених Постійним комітетом Бернської конвенції (1979) її прийнято вважати нормативно-правовим базисом для охорони видів та оселищ, включених до резолюцій №4 та №6 Конвенції. Саме охорона цих видів і оселищ є основним завданням Конвенції. Сенс проектування об‘єктів СМ полягає в наданні оцінки стану збереження оселищ та популяцій видів флори та фауни в масштабах всієї Європи. Передбачається, що мережа має охопити щонайменше 60% популяцій видів та площі оселищ згаданих резолюцій Конвенції. У перспективі Смарагдова мережа буде інтегрована в систему територій Natura 2000, яка є аналогічною за процедурами та завданнями, але діє винятково в країнах Європейського Союзу.
Ключовими підставами для віднесення певної території до переліку перспективних об`єктів СМ є зареєстровані факти присутності видів рослин і тварин зі списків Резолюції № 6 (1998) та оселищ, з якими найчастіше пов`язане існування видових комплексів та біоценозів, з Резолюції № 4 (1996) Бернської конвенції протягом останніх 20 років.