В Україні день працівника лісу традиційно відзначають у третю неділю вересня. Цього року це 19 вересня. Наша Група не може стояти осторонь такого важливого свята. Тож ми вирішили започаткувати премію «Сосна рядочками» й відзначити найголовніших «друзів» лісу в 2021 році.
Чому «Сосна рядочками»? Тому що сумні ряди штучно висаджених сосен – це наша реальність. Сосна рядочками – це символ деградації наших лісів, яка відбувається по всій країні. Сосна рядочками – це антипод багатих і здорових природних лісів, які ми втрачаємо щодня.
Ми хочемо відзначити всіх, хто долучився до перетворення українських лісів в умовну «сосну рядочками». Не тільки лісівників, але й тих, чия робота впливає на деградацію лісу. Хто номінується на премію «Сосна рядочками-2021» і за які «досягнення»? Цього року маємо кілька номінацій.
Номінація 1: «Рубаю як хочу».
У рамках цієї номінації визначаємо лісгоспи за найвагоміші досягнення в деградації лісів. А саме:
- ДП «Брустурянське лісомисливське господарство» (Закарпатська область). Цей надпотужний номінант має усі шанси перемогти. Адже в послужному списку Брустурянського лісгоспу – масштабні незаконні санітарні рубки, знищення пралісів, погрози активістам, знищення річок та струмків. Тішить, що колеги з FreeSvydovets випустили розслідування, присвячене Брустурянському лісгоспу. Там можна почитати детально, що і як відбувається;
- ДП «Чорноліське лісове господарство» (Кіровоградська область). Чорноліський лісгосп – гідний конкурент Брустурянського. Найбільше досягнення чорноліських лісівників – це руйнування стереотипів. Саме так – багато хто вважає, що незаконні санітарні рубки відбуваються лише в Карпатах. Але Чорноліський лісгосп переконливо доводить протилежне десятками гектарів рубок здорових та життєздатних лісів. Більше того, територія Чорноліського лісгоспу вже не перше десятиліття пропонується до заповідання – створення нацпарку. Однак лісгосп уперто відмовляється погоджувати заповідання, бо гроші важливіші;
- ДП «Клавдієвське лісове господарство» (Київська область). Цей «столичний» лісгосп потрапив до номінації за вагоме досягнення. Певно, що Клавдієвський лісгосп став найбільшим порушником «сезону тиші» 2021 року. Ігноруючи всі вимоги законодавства, клавдієвські лісівники провели незаконні санітарні рубки на 114 (!) лісових ділянках. Непогано, так? І це всього в 40 кілометрах від Києва. До речі, порушення вимог сезону тиші – це вже традиція для Клавдієвського лісгоспу, адже аналогічне порушення ми фіксували й минулого року;
- ДП «Боярська лісова дослідна станція» (Київська область). Це не просто лісгосп – це підрозділ НУБіП, одного з головних лісівничих ВУЗів країни. Протягом минулого року Боярська ЛДС відзначилася величезним природоохоронним досягненням – вирубкою 11 тисяч кубометрів деревини в двох заказниках – «Жорнівському» та «Дзвінківському». Усі ці рубки відбулися під егідою «інноваційного лісівництва» та «збереження біорізноманіття»;
- ДСП «Північна Пуща» (Київська область). Трохи незвичний номінант. Бо цей лісгосп опікується лісами Чорнобильської зони відчуження. І якщо ви думали, що там ніхто не рубає, то ви помилялися. Не тільки рубає, але й робить це масштабно, часто незаконно, майже завжди нестало і без контролю за забрудненням деревини. Навіть екоінспекція не змогла пройти повз незаконні рубки у Чорнобилі, нарахувавши шкоду в 15 мільйонів гривень за величезну незаконну суцільну рубку площею понад 100 гектарів!
Номінація 2: «Контролюю як хочу».
Ця номінація для Державної екологічної інспекції. Точніше, для її обласних підрозділів, які інколи «не помічають» очевидні порушення лісового законодавства. А саме:
- Державна екологічна інспекція Придніпровського округу. Трохи вище ми згадували про незаконні рубки в Чорноліському лісгоспі на Кіровоградщині. Так-от, місцева екологічна інспекція не тільки не помітила жодних незаконних рубок. Вона ще й вирішила, що рідкісний жук – великий дубовий вусач – який мешкає в Чорноліському лісгоспі й охороняється Червоною книгою, жодної охорони не потребує. Більше про це читайте тут;
- Державна екологічна інспекція Столичного округу. Ще один номінант – Київська екоінспекція. Її робота є чудовим прикладом «нічого не бачу, нічого не чую…». Для прикладу, екоінспекція Столичного округу лише з третьої спроби змогла зафіксувати незаконну рубку в Чорнобилі площею понад 100 гектарів. Ще й заявила, що зробила це за допомогою супутників, хоча до цього ми повідомляли екоінспекцію про порушення. Інше досягнення – це виявлення порушень «сезону тиші», за які київські екоінспектори замість обрахунку шкоди всього лише виставили штраф – біля однієї тисячі гривень. Чудова мотивація більше не порушувати!
- Державна екологічна інспекція Закарпатської області. Проблема незаконних санітарних рубок в Карпатах відома вже давно. Усім, окрім екоінспекції Закарпатської області. Інакше як пояснити той факт, що лісгоспи, на-кшталт Брустурянського чи Ясінянського, проводять десятки гектарів сумнівних санітарних рубок, а екоінспекція аж ніяк це не фіксує? На нашу думку, така феноменальна здатність закривати очі заслуговує на нашу премію.
Номінація 3: «Сприяю як хочу»
У рамках цієї номінації хочеться відзначити ті органи влади, які найбільше «сприяють» створенню нових заповідних територій у лісах. Зокрема:
- Департамент екології та природних ресурсів Київської області. Номінально, обласний департамент має отримувати погодження лісівників на створення заповідних територій. Фактично ж, департамент екології Київської області просто чекає, доки рак свисне, а лісівники чомусь самостійно вирішать погодити ту чи іншу заповідну територію. Ціла купа різних заповідних об’єктів у лісах Київщини вже роками чекає на створення, але чиновники області аж ніяк цьому не сприяють;
- Департамент екології, природних ресурсів та паливно-енергетичного комплексу Кіровоградської області. Кіровоградщина й досі не має жодного нацпарку. Перший кандидат на створення – Чорноліський нацпарк. Логічно, що обласний екологічний департамент має руками і ногами виборювати його створення. Однак на практиці чиновники лише розводять руками, мовляв «лісгосп проти й нічого з цим не поробиш». Ще й підписують дозволи на рубки в Чорноліському заказнику, ніби той потребує хоч якихось рубок. На нашу думку, така бездіяльність варта перемоги.
Чиї досягнення, за версією нашої Групи, у деградації лісів України стали найвагомішими за 2021 рік? Лауреати премії будуть оголошені 19 вересня на нашій сторінці у Фейсбук. Переможці отримають «почесні» грамоти, а також “всеукраїнське визнання”.