Ми продовжуємо працювати в експедиціях, аби надавати важливим для збереження біорізноманіття територіям міжнародний охоронний статус. На Херсонщині перший етап роботи щодо включення локалітетів рідкісних видів флори й фауни та оселищ до мережі Емеральд традиційно пройшов у полі.
Упродовж чотирьох днів вивчали лучну рослинність Херсонщини, зокрема луки на території Нижньодніпровських пісків (Національний природний парк «Олешківські піски», урочище Червоні озера», проектований заказник «Вільхові Саги», Кардашинське болото; заплавні луки островів Нижнього Дніпра на території НПП «Нижньодніпровський»; рослинність подів в межах Каховського, Чаплинського і Нижньосірогозького районів; луки на днищах балок (Понятівської, Токарівської, Бургунської) та малої річки Тягинки (включаючи Велике Тягинське городище).
Нагадаємо, що саме за пропозицією України поди нещодавно були додані до Резолюції 4 Бернської конвенції. Тому їм була присвячена особлива увага. Ми відвідали 6 подів. Два з них (Чорна Долина та Зелений під) вже додані до тіньового списку сайтів Смарагдової мережі.
Щодо чотирьох нових подів… На жаль, три з них суттєво трансформовані: під біля с. Любимо-Мар’ївки був «покращений» за радянських часів завозом ґрунту під час побудови каналів; під біля села Подівка майже повністю розораний (оранка виглядає дуже свіжою), під біля села Сокирки наполовину розораний. Найкраще зберігся під Гарбузи біля села Степне (хоча він має риси давньої трансформації на частині поду, але свіжих ознак антропогенного впливу немає). Це єдиний на Херсонщині локалітет рябчика малого. Раніше ми вважали цей вид зниклим з території області. Однак місцевим учителям вдалося виявити його й не лише його! На території поду ростуть також червонокнижні тюльпан скіфський та залізняк скіфський. Під час нашого візиту було виявлено ще 3 раритетні види в поді Гарбузи: цибуля Регеля (ЧКУ, Бернська конвенція), рястка Фішера (ЧСХО), пирій подовий (ЧСХО), а також, ідентифікований за фото, виявлений учителями раніше вид, – белевалія сарматська (ЧСХО).
Наразі питання охорони подів стоїть дуже гостро: бум сільського господарства в Україні обертається масованим розорюванням подів. Суттєво розораний в останні роки навіть Зелений під, який включений до тіньового списку мережі Емеральд. Оранка настільки свіжа, що в пшениці ще зустрічаються подові види (наприклад, цибуля Регеля з Резолюції 6 Бернської конвенції). Не в кожного поду є свої захисники, як у поду Гарбузи. Отож, необхідно активізуватися задля охорони подів в Україні!
Головні проблеми збереження лук на днищах балок – це «замулення» їх ґрунтами, що змиваються з прилеглих полів, проникнення насіння бур’янів з прилеглих полів, припинення випасу та сінокосіння, що призводить до заростання деревами і чагарниками, а також інвазія адвентивних деревних видів з насаджень.
Заплавні луки Дніпра неподалік міста Херсона дуже трансформовані. Зазвичай вони розташовуються на вузьких смугах прируслових грив заплавних островів. Однак саме ці підвищені ділянки викликають найбільшу зацікавленість і тому вони дуже трансформовані: здебільшого забудовані дачами або ж заросли інвазійними деревами та чагарниками (клен американський, ясен пенсильванський, аморфа кущова тощо). Ті ж ділянки лук, які залишилися, дуже інтенсивоно використовуються в рекреаційних цілях.
Луки на Нижньодніпровських пісках досить добре збережені. Місцями спостерігається захаращеність мортмасою через припинення випасу та сінокосіння.
За результатами проведених досліджень будуть підготовлені пропозиції щодо включення нових сайтів до тіньового списку мережі Емеральд.