На цьому тижні по всій Україні басейнові ради будуть розглядати та погоджувати Плани управління річковими басейнами (ПУРБ) на 2025-2030 роки.
Вони розроблені в рамках імплементації законодавства ЄС і містять як і ретельно зроблений опис поточної ситуації, так і перелік заходів, які мають здійснюватися для покращення стану річок.
І серед них багато справді потрібних заходів: встановлення водоохоронних зон і реконструкція каналізаційних споруд. Але багато відверто сумнівних – наприклад, масові багатомільйонні розчистки річок. Які вирішили називати тепер «ревіталізацією». Або заходи з «захисту від підтоплення» на тих територіях, які згідно розроблених державою планів управління ризиками затоплення не визначені ризикованими.
Виникає питання і щодо загальних принципів розробки ПУРБів. Заходи зі створення заповідних територій чи боротьби з інвазійними видами включені в плани лише по окремим басейнам річок. Хоча очевидно, що ця проблематика є спільною для всієї України.
Не менш дивно, коли в плані замість комплексних заходів по вирішенню проблем річок, які знаходяться в найгіршому стані, ми бачимо хаотично накидані заходи по всьому басейну. Виглядає, що їх формували насамперед на основі бажання освоїти кошти.
Ми вважаємо, що наявні обмежені фінансові ресурси мають використовуватись максимально ефективно. На ті заходи, які дозволять покращити стан річок. А не здійснювати благоустрій за бюджетні кошти під виглядом «розчистки».
Наші пропозиції надіслані до Держводагентства і Міндовкілля. І ми сподіваємось на їх врахування.
Фото Ірина Ситник