5 листопада, після останніх оновлень у глобальній базі даних про біорізноманіття GBIF, кількість записів про зустрічі тварин, рослин, грибів на території України перейшла позначку 2 000 000.
Вільний доступ до даних про біорізноманіття важливий не лише для розвитку науки, а й для розвитку охорони природи. Відкриті дані корисні для створення нових об’єктів ПЗФ, під час оцінки впливу на довкілля, при плануванні лісогосподарських заходів, коректної оцінки стану популяцій як рідкісних, так і фонових видів тощо.
Ще рік тому в міжнародній базі даних GBIF було вдвічі менше записів, більшість з яких на той час були завантажені іноземними організаціями. За останній час ситуація кардинально змінилася: багато українських організацій стали незалежними видавцями даних, з’явилися нові набори даних, з’явилися нові фахівці, які освоюють обробку відкритих даних. Багато з цього стало можливим завдяки допомозі наших європейських партнерів, зокрема норвезького проекту BioDATA.
Вітаємо українських науковців, поряд з якими ми стали співавторами нашого другого мільйону записів про флору і фауну України.
Під час війни збір даних про біорізноманіття може мати безцінне значення для визначення в майбутньому втрат біорізноманіття через воєнні дії. А сам факт публікації даних науковцями зі сходу та півдня України певним чином гарантує їх збереження в цей тривожний час, коли стрімко втрачаються культурні та наукові надбання.
Довідка:
GBIF: The Global Biodiversity Information Facility є найбільшим у світі агрегатором відкритих даних з біорізноманіття, що наразі включає понад півтора мільярди спостережень з понад 79 тисяч наборів даних, опублікованих 1944 науковими установами або проєктами громадської науки з усього світу. На цей час GBIF містить 2,26 мільярда записів про знахідки живих організмів на нашій планеті. Кожен набір даних є окремою науковою публікацією, якій надається DOI, що дає змогу автоматично відстежувати цитування, навіть якщо хтось процитував хоча б одне спостереження з набору даних. Понад 8000 наукових рецензованих статей цитують відомості з GBIF, посилаючись на авторів даних, що їх опублікували тут.