Нещодавно Міндовкілля оприлюднило проєкт розпорядження Кабміну «Про схвалення Морської природоохоронної стратегії України» з метою отримання зауважень та пропозицій.
Наша група вже підготувала низку зауважень:
- Стратегія уникає згадок про окремі зобов’язання України згідно з Угодою про асоціацію з ЄС.
Стратегія покликана впорядкувати роботу з виконання міжнародних зобов’язань України в сфері охорони природи в частині морської політики. При цьому текст Стратегії навіть не згадує питання створення Смарагдової мережі, що є безпосереднім пунктом зобов’язань України в Угоді про асоціацію з ЄС. Наголошуємо, що в тексті стратегії мають бути впроваджені положення Директиви про захист диких птахів та Директиви про збереження природного середовища існування, дикої флори та фауни. Так, до 1 вересня 2021 року мають бути визначені спеціальні зони захисту різних видів птахів та встановлена загальна система захисту всіх видів диких птахів зі спеціальною підкатегорією птахів, на які ведеться полювання, та заборони певних видів ловлі/забою птахів.
4 грудня у Верховній Раді зареєстрували законопроект “Про території Смарагдової мережі”, що передбачає значні зміни в законодавстві відносно морських акваторій також. Частина обмежень, передбачених у Законопроекті, прямо не забороняють, але з великою ймовірністю не дозволять реалізувати пункти проекту Стратегії.
! У тексті Стратегії необхідно врахувати вимоги законопроекту про території Смарагдової мережі, а також вимоги Рекомендацій Бернської конвенції щодо змісту та умов управління територіями Мережі.
2. Стратегія уникає згадок про низку природоохоронних угод, що безпосередньо стосуються Чорного та Азовського морів.
А. Бернська конвенція визначає переліки видів та оселищ, які потребують охорони на рівні всієї Європи. Крім того, Конвенція визнала, що охороняти види і оселища можна лише в тих місцях, де вони зустрічаються природним чином.
Конвенція також передбачає заходи з охорони та менеджменту видів і оселищ, інвентаризацію та моніторинг, що мають призводити до перегляду менеджмент-планів та доповнення Мережі кожні 6 років (тобто вже у 2022 році!).
Стратегія нічого не каже ані про Резолюцію 4, ані про оселища як такі, ані про особливості роботи на окупованій території Криму.
! Рекомендуємо додати до всіх описів у Стратегії та Планів дій посилання на необхідність узгодження всіх заходів територіального планування з розташуванням та менеджментом територій Смарагдової мережі та іншими охоронюваними територіями/акваторіями.
Б. Рамсарська конвенція. Кожна Договірна Сторона Конвенції визначає придатні водно-болотні угіддя на своїй території для включення їх до Списку водно-болотних угідь міжнародного значення. Кожна Договірна Сторона сприяє збереженню водно-болотних угідь і водоплавних птахів шляхом створення природних резерватів на водно-болотних угіддях і забезпечує належний нагляд за ними. На даний момент, мережа ВБУ міжнародного значення в Україні нараховує 39 водно-болотних угідь загальною площею 786 321 га.
У Стратегії нічого не сказано про ці акваторії, хоча щодо них розробляються менеджмент-плани, а їхні межі визначаються згідно з затвердженими Кабміном планів.
! Пропонуємо додати до всіх описів у Стратегії та Планів дій посилання на необхідність узгодження всіх заходів територіального планування з менеджменту водно-болотних угідь під охороною Рамсарської конвенції.
В. Протокол про збереження біорізноманіття та ландшафтів Чорного моря регламентує необхідність створити й поліпшити природні заповідні зони в прибережній зоні. За протоколом, кожна Договірна Сторона вживає всіх необхідних заходів для охорони, збереження, поліпшення та управління районами особливої біологічної або ландшафтної цінності, перш за все шляхом створення заповідних територій. Стаття 3 Загальнодержавної програми охорони та відтворення довкілля Азовського і Чорного морів передбачає «збільшення площі територій та об’єктів природно-заповідного фонду, а також їх упорядкування».
Згадок про це в Стратегії також немає.
- Проект Стратегії недостатньо розкриває питання щодо анексії Криму, окупації частини Донецької області та перешкод, створених Росією в користуванні Україною Азовським морем, а також виключною економічною зоною в Чорному морі.
Текст Стратегії позиціонує Україну на міжнародному рівні як державу, що визнає свою безпорадність щодо анексії Криму та окупації Донбасу. Це призводить до того, що Російська Федерація веде самовільну економічну діяльність на українських акваторіях. Також українські вчені оприлюднили дослідження про наслідки будівництва Кримського мосту, які можуть стати причиною значних гідрологічних змін в Азовському морі та подальшого вимирання його біорізноманіття.
Проект Стратегії не враховує і не описує ці ризики, тож не може бути виконаним.
! Документ має детально аналізувати всі вказані ризики та містити опис дій України щодо їх подолання, а не визнавати анексію Криму.
Наша група вже надіслала міністрові Роману Абрамовському детальні зауваження та рекомендації щодо тексту Стратегії. Сподіваємося, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів після розробки плану заходів та розробки додатку 2 Стратегії повторно оприлюднить оновлений проект Стратегії для громадського обговорення!
Автор фото Victor Korniyenko