#несподіванки_ОВД
ДП «Волиньторф» проходить процедуру оцінки впливу на довкілля проєкту видобутку торфу родовища «Вутишно» в Маневицькому районі із метою виготовлення паливного брикету.
Площа родовища, на якому планується видобуток складає 1167 га. В наш час біля 400 га родовища вже розкриті видобутком. Проте решта території (понад 700 га) майже суцільно вкрита мішаним лісом, який буде повністю знищений в разі видобутку. Зокрема біля 30 га стиглого вільхового лісу. Окремі ділянки цього лісу потенційно можуть бути охоронюваними згідно Бернської конвенції оселищами G1.5 та G3.Е. Однак, схоже, що автори Звіту не чули про цю конвенцію, бо жодного разу не згадали про неї у Звіті. При цьому у Звіті взагалі не було оцінено, як вирубка лісу та повне знищення ґрунтово-рослинного покриву вплинуть на біорізноманіття території торфовища.
Також підприємство саме визнає, що поруч (за 300+ м) знаходяться 2 ландшафтних заказники «Кашівський» та «Градівський». Хоча ми виявили, що на відстані біля 1 км від планованої межі видобутку також знаходиться зоологічний заказник «Соф’янівський резерват» (межі родовища та заказників показані на рисунку нижче). Авторами Звіту не було оцінено вплив на гідрологічні режими та біорізноманіття жодного із цих заказників. Між іншим магістральний канал для відведення вод із території родовища, згідно карт OpenStreetMap, проходить через 2 заказники: на межі згаданого «Сов’янівького резервату» та через орнітологічний – «Дубова». У Звіті вказано, що планується розчистити та поглибити цей канал. Зрозуміло, що такі дії вплинуть і на водний режим заказників, якими він проходить.
Не оцінено і те, як зміниться рівень ґрунтових вод навколо торфовища, зокрема в найближчих селах: Нова Яблунька (за 2,2 км від межі видобутку) та Загорівка (за 2,6 км).
Згідно Закону «Про ОВД» опис біорізноманіття та впливу на нього, як і на водне середовище, має бути наведений у Звіті з ОВД. Однак, виявлення «червонокнижних» видів і розробка заходів їх охорони заплановані вже під час розробки торфу, що не залишить шансу на збереження оселищ цих видів. В якості одного із таких заходів підприємством пропонується «урахування вимог щодо охорони видів ЧКУ під час розроблення нормативно-правових актів». «Волиньторф» планує створювати правові акти? Насправді, авторами просто було скопійовано статтю 11 Закону «Про Червону книгу України» і не описано як конкретно буде забезпечено охорону видів.
Крім цього, у Звіті не було враховано пропозиції щодо наведення переліку екосистемних послуг, які надає торфовище на даний момент, оцінки обсягу вуглецю, який депонується територією торфовища, та його обсягу, що буде виділений в атмосферу внаслідок планованої діяльності. Хоча відомо, що очікуються значні викид вуглекислого газу внаслідок мінералізації осушеного торфовища та спалювання видобутого торфу (запланований видобуток 54 тис т/рік).
Українська природоохоронна група підготувала зауваження до Звіту з ОВД цього проекту. І найближчим часом відправить їх до Міндовкілля з проханням відмовити у видачі висновку, або накласти суворі умови для збереження цінних природних територій.
Ви також можете долучитися, останній день подання зауважень – 3 листопада. Посилання на кейс
Про подальший хід справи повідомимо згодом.
Ми моніторимо всі проекти ОВД, які можуть впливати на стан природних територій. Закликаємо громадськість читати та писати зауваження згідно з процедурою.