Днями на сайті Держлісагентства з’явився проект нової постанови. Зокрема, передбачається:
- Можливість здійснювати суцільні санітарні рубки в найцінніших карпатських лісах – високогірних, берегозахисних, лавинонебезпечних тощо. Раніше забороною таких рубок гучно піарилась влада в попередні роки;
- Спростити можливість вирубки «рідколісь», до яких належить чимало українських лісів, що потенційно створює нові корупційні схеми;
- Скасування екологічних обмежень на всі види санітарних рубок;
- Закриття доступу до планів санітарних рубок та низки інших документів, раніше доступних онлайн.
Наразі постанова ще не ухвалена, але це питання часу. Новопризначене керівництво Міністерства захисту довкілля (зокрема, міністр Руслан Стрілець та його перший заступник Олександр Краснолуцький) не бачать в новій постанові жодних проблем.
Це вже не перший раз від початку війни, коли природоохоронне законодавство послаблюється для начебто посилення «обороноздатності держави». Пам’ятаєте, як нещодавно скасували сезон тиші, закрили можливість участі в ОВД, позакривали доступ до різних публічних даних про ліси?
Кому вигідні такі зміни? Точно не державі й не українцям. Довоєнні обмеження на рубки цілком дозволяли задовольнити попит в деревині, навіть для армії. Закриття доступу до більшості лісових даних несе більше шкоди, ніж користі. На жаль, це тільки початок.
Якщо держава дійсно хоче заробляти на лісах, потрібно говорити про боротьбу з корупцією та незаконними рубками. А не про необхідність більшу рубати в принципі. Як варіант – нарешті ухвалити законопроекти про реформу екоінспекції та про ринок деревини.
В іншому випадку, Україна може втратити єдиний наявний наразі ринок збуту деревини – Євросоюз. Питання в тому, чи доцільно купувати «стрьомну» українську деревину прямо зараз, розглядається європейськими чиновниками. Заборона є більш ніж реальною.