Як багато кожен з нас знає про різноманіття живих організмів, що оточують нас? Скільки видів земноводних мешкає в ставку поряд з вашим селом? Скільки риб населяє річку? Скільки видів диких комах запилюють ваш город і сад? Де вони мешкають? Які рослини підтримують кисневий баланс у річці?
Зрозуміло, що практично ніхто в Україні не може відповісти на ці питання. Хоча відповіді на них прямо стосуються якості життя, здоров’я і довголіття всіх нас. Від послуг екосистем залежать усі життєво необхідні для людини ресурси: їжа, повітря, тепло та оселі. Серйозно вивчати послуги екосистем в Україні поки ніхто не наважувався: для цього потрібна детальна інвентаризація біорізноманіття, а її, окрім як на території деяких заповідників, ніхто й ніколи не робив. Інвентаризація потребує місяців роботи багатьох спеціалістів. Адже кожну групу живих організмів можна побачити лише в зручний для неї час. Приміром, ранньоквітучі рослини вегетують лише рано навесні, більшість комах проходять стадію личинки та переходять у дорослу стадію (імаго) в середині літа, а міграції кожного виду птахів відбуваються у свій час.
Лише досконально вивчивши зв’язки між всіма живими організмами певної території, можна робити висновки про влив біорізноманіття на наше життя й про перші кроки, необхідні для збереження цього біорізноманіття.
Через складність і комплексність такі дослідження в Україні не проводились.
Утім, з чогось треба починати. Цього року ми почали проект інвентаризації біорізноманіття Ржищівської ОТГ на Київщині. На цій території досить велика частка природних та напівприродних ландшафтів, а також велика різноманітність екосистем. Загалом природні й напівприродні ландшафти займають у межах РОТГ 9590 га, або 46,6% від її площі. Це значно більше, ніж середній показник по країні. Тут наявні 30 прісних водойм (штучного походження) площею 112 га та ділянка Канівського водосховища площею 2411 га; 1408 га лучних степів, 670 га боліт та заростей вищих водних рослин. У акваторії Канівського водосховища містяться невеликі острови. У теплий період року тут формуються зарості вищої водної рослинності, де розміщують свої гніздові колонії навколоводні види птахів.
У межах РОТГ є 4988 га лісів, частина з яких має природне походження. Усе вказане різноманіття екосистем створює великий потенціал для надання різних груп екосистемних послуг, а для біологів – багато прихованих відкриттів.
Усі природні масиви Ржищівської ОТГ на цей час є проектованою територією Смарагдової мережі України, що планується до затвердження в 2020 році.
Проект інвентаризації біорізноманіття розпочато з ініціативи та відбувається на базі Екологіічної дослідницької станції «Глибокі Балики». Протягом року до інвентаризації буде долучено близько 20 професійних зоологів та ботаніків.
Перша експедиція присвячена вивченню земноводних. Під час обстеження було виявлено одночасно 6 видів безхвостих земноводних, з яких кумка червоночерева (Bombina bombina) занесена до Резолюції 6 Бернської конвенції, та ропуха зелена (Bufotes viridis). Крім того, тут виявлено важливу популяцію рідкісного червонокнижного метелика Мнемозини (Parnassius mnemozyna). Закартографовано розміщення поселень видів, важливих для створення територій Смарагдової мережі: бобра (Castor fiber), чаплі білої великої (Casmerodius albus), чаплі білої малої (Egretta garzetta).
Детальний звіт інвентаризації буде оприлюднений в кінці 2020 року. Він буде доступний для використання відомостей для нового видання Червоної книги України, створення смарагдових територій. Крім того, зібрана інформація про поширення видів буде передана до світової бази Global Biodiversity Information Facility (GBIF).
Фото: Олекій Марущак та Оксана Некрасова