Ще в кінці 2019 року після довготривалих експедицій ми підготували наукове обґрунтування про створення ландшафтного заказника “Райдолинський степ” у межах Луб’янівського старостинського округу Веселинівської ОТГ, що на Миколаївщині.
Райдолинський степ – пропонована для заповідання територія розміщена в межах Веселинівської ОТГ. Пропонована для заповідання площа становить близько 300 га. За показниками біорізноманіття та збереженістю ландшафтів територія балки Кобилянської є однією з небагатьох територій, що не зазнали значного антропогенного впливу, зберігши при цьому ділянки цілинного степу з видами, які охороняються згідно з Червоною книгою України (2009) та Регіональним червоним списком. Серед видів, що занесені до Червоної книги України, виявлено астрагал шерстистоквітковий, горицвіт весняний, шафран сітчастий, рястка Буше, ковила Лессінга та інші. Також в балці Кобилянській та її відрогах знаходиться одна з найбільших у північно-західному Причорномор’ї популяцій півників понтичних та брандушки різнокольорової. Склад фауни ссавців даної території представляє сліпак подільський, який є ендеміком Правобережного Степу та Лісостепу та занесений до Червоної книги України, та ласка – занесена в список регіональної охорони Миколаївської області.
Клопотання щодо створення заказника на початку 2020 року було погоджене Міністерством захисту довкілля та Управлінням екології та природних ресурсів Миколаївської ОДА, розроблено проект створення заказника. Цей проект погодила Веселинівська ОТГ, а також ДП “Веселинівське лісове господарство”. Залишається останній етап, який треба пройти, перш ніж заказник створити – Миколаївська обласна рада має прийняти рішення про створення заказника. Та чи буде збережений “Райдолинський степ” до вирішального моменту оголошення заказника? Чи не втратимо ми цю територію, перш ніж вона буде охоронятися згідно з законом України “Про природно-заповідний фонд”?
Ще в кінці березня ми повідомляли про розорювання частини проектованого заказника після виїзду до заказника “Райдолинський степ”.
На той час нам повідомили про оранку частини території “Райдолинського степу”: 15 га (5% площі заказника) цілинного степу правого схилу головної балки та тальвегу (днища) виявились продискованими (початковий етап підготовки території до розорювання і вирощування сільгоспкультур).
Ми звернулись до Веселинівської ОТГ з проханням взяти на контроль цю ситуацію, оскільки в разі глибокої оранки та засіювання ділянка буде відновлюватись не один десяток років і її природна цінність буде втрачена. Подібна діяльність повністю нівелює суть заповідання цінних природних територій.
До того ж, згідно з публічною кадастровою картою, ішлося про нецільове використання земель: була розорана ділянка земель запасу комунальної форми власності.
Зважаючи на те, що створення заказників на Миколаївщині перебуває під пильним наглядом Комітету Верховної ради з питань екологічної політики та природокористування, народним депутатом України Юлією Овчинніковою було направлено лист голові громади Румянцеву О. В. з проханням взяти на контроль збереження проектованого заказника та не приймати рішень, які зумовлюють знищення заказника. Також було запитано проекти землеустрою наданих у приватну власність під особисте селянське господарство ділянок.
У відповідь на звернення голова громади повідомив що рішенням Веселинівської селищної ради в межах “Райдолиського степу” було надано дозвіл на розробку проектів землеустрою ділянок для ведення особистого селянського господарства у приватну власність на загальній площі 12 га. При цьому фактична площа оранки, про яку ми писали вище, – 15 га. 3 га розорано на незареєстрованій земельній ділянкі. Щодо цього факту, незважаючи на звернення та прохання взяти на контроль використання та збереження земельних ділянок в межах проектованого заказника “Райдолинський степ”, ОТГ не знайшла що відповісти: ми отримали лише копії рішень про надання в приватну власність ділянок шляхом розформування ділянки, що погоджена для включення в межі заказника.
На лист Веселинівська ОТГ повідомила, що рішення щодо надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у приватну власність були прийняті ще до погодження заказника й запропонували розробляти проект землеустрою заказника виключивши дані ділянки. Рішення про надання на розробку проектів землеустрою в приватну власність ділянок в проектованому заказнику ОТГ додала до листа. Завдяки цим документам ми змогли встановити, що керівництво ОТГ дезінформує Юлію Овчинникову. Виявилось, що Рішенням сесії Веселинівської ОТГ 4 ділянки дійсно були надані в приватну власність більше ніж за тиждень до погодження “Райдолинського степу”. Утім, ще до того, як рішенням сесії погодили заказник, наша Група надсилала листи з проханням зберігати степи і погодити об’єкт ПЗФ. Тобто ОТГ була в курсі, що тут має бути заказник і швиденько відрізала 6 ділянок.
Інші 2 ділянки були надані в приватну власність та розорані більше ніж через місяць після прийняття рішення про погодження створення заказника. Окрім того, замість запитуваних нами копій проектів землеустрою наданих ділянок до листа були додані “карикатури” намальовані ручкою. Тобто не виключено, що насправді й проектів землеустрою досі не існує.
Подібні випадки знищення погоджених проектованих територій природно-заповідного фонду є непоодинокими і на жаль жодним чином не регулюються законодавством. Так повністю нівелюється суть створення нових заказників і інших категорій природно-заповідного фонду. Тому важливим є внесення змін до закону України “Про природно-заповідний фонд” щодо статусу та обмежень проектованих об’єктів ПЗФ, зокрема тих, які пройшли стадію погодження землевласниками.
Автор Віктор Скоробогатов