Поки сили оборони України стримують ворога, а громадянське суспільство займається фіксацією злочинів росії та лобіюванням надання Україні статуса кандидата в члени ЄС – окремі нечисті на руку ділки під шумок продовжують порушувати природоохоронне законодавство України. Дерибанячи землі ПЗФ, незаконно розорюючи водоохоронні смуги, сіножаті, пасовища.
І хоча процедура надання земель та зміни цільового призначення на період воєнного стану є спрощеною, а Держекоінспекція не здійснює планові перевірки – норми природоохоронного законодавства (Водного Кодексу України, Законів України «Про охорону земель», «Про природно-заповідний фонд») залишаються чинними.
Тому ті, хто їх зараз порушив, обов’язково мають понести покарання в майбутньому! І ми закликаємо фіксувати такі факти.
Як це робити?
На жаль, публічна кадастрова карта не працює, хоча логіка повного її закриття є доволі сумнівною: інформація про власників та цільове призначення переважної більшості земельних ділянок України (наприклад, лісових чи сільськогосподарського призначення) навряд допоможе агресору. Тим більше, до 24 лютого на різних сайтах можна було отримати за гроші доступ до повної копії Державного земельного кадастру. Такі піратські копії вільно поширювались між зацікавленими особами.
На нашу думку, правильним було б відновити функціонування публічної кадастрової карти з виключенням земель певних категорій (оборони, транспорта тощо).
Водночас закон про «Доступ до публічної інформації» залишається чинним, доступ до супутникових знімків не закритий, і це потужна зброя, яку варто використовувати!
Тому якщо ви зафіксували оранку, яка на вашу думку є незаконною, необхідно діяти таким чином:
- Зафіксувати місце розташування, зробити фотографію з геотегом.
- Перевірити за допомогою сервісу свіжих супутникових знімків, коли саме була розорана ділянка (приклад)
- Написати запит на публічну інформації до органа місцевого самоврядування з проханням надати інформацію про власників конкретної земельної ділянки та її кадастровий номер. У зверненні треба описати місцезнаходження ділянки та надати карту з її позначенням. Належність ділянки до органа місцевого самоврядування можна перевірити до належності конкретній громаді найближчого населеного пункту.
- Написати звернення в ДЕІ з проханням провести позапланову перевірку після завершення воєнного стану.
- У випадку, якщо оранка призвела до знищення самосійних лісів можна писати звернення в поліцію з проханням відкрити кримінальне провадження за статтею 246 «Незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу». У випадку, якщо є ознаки самовільного зайняття земельної ділянки (наприклад, ОТГ повідомила у відповіді на запит, що дана ділянка незареєстрована), то необхідно посилатись уже на статтю 197-1 «Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво»
- Повідомити про виявлені факти нам, аби ми в майбутньому проконтролювали притягнення до відповідальності.
- Також одна з копій ПКК досі наявна в публічному доступі станом на 19 лютого 2022 року.
Розглянемо на конкретному прикладі оранки біля берегу Дністра на Львівщині.
Згідно з Водним Кодексом України, Дністер – велика річка, і прибережна захисна смуга повинна становити 100 метрів. Утім, по факту вона становить 50 метрів, що чітко видно на свіжому супутниковому знімку.
По сайту kadastr.live видно, що дана ділянка не мала кадастрового номера. Можливо, це лише помилка кадастру, а можливо агропідприємство, яке її обробляє, свідомо не реєструє ділянку, аби економити на податках і порушувати природоохоронне законодавство.
В такому випадку радимо написати додаткове звернення до поліції з проханням розпочати кримінальне провадження по факту самовільного зайняття земельної ділянки по статті 197-1 Кримінального кодексу України.
Хоча й інструменти громадського контролю за використанням земель сильно обмежені під час воєнного стану, але при грамотному використанні тих, що залишились, можна й потрібно фіксувати факти порушень для притягнення винних до відповідальності.