Воєнні дії мають значний руйнівний вплив на природу. Вони не просто стають причиною загибелі живих організмів, а й призводять до руйнування природних екосистем. Від цього екосистеми втрачають здатність підтримувати життя біологічних видів і в тому числі людей.
Усі наші життєві потреби залежать від стану довкілля: якості повітря, температури, наявності опадів та продуктів харчування, які майжеповністю залежать від природних екосистем. Наприклад, 60% всього, що споживає людство, – це продукти з рослин, вирощені внаслідок запилення дикими комахами. Практично вся рослинна їжа людства вирощена на грунтах, а тваринна (окрім морепродуктів) походить з тварин, відгодованих на кормах, також вирощених на грунтах, які є складною і важливою екосистемою. До того ж,годі уявити, що б було, якби рослини не встигали поновлювати запас кисню в атмосфері нашої пданети. Це означає, що якість нашого життя і придатність територій для нашого існування залежать від збереження екосистемами своїх функцій та їхньої здатності надавати екосистемні послуги. Цим терміном називають корисні для людини властивості та функції природних екосистем (більше про це – на нашому сайті).
Пожежі, забруднення річок і грунтів, вибухи та спричинені ними руйнування і кислотні дощі – все це порушує екосистеми. Будь-який високоточний механізм, якщо його порушити, перестає виконувати свої функції. Вже зараз загальний обсяг територій, що вигоріли в Україні внаслідок війни, перевищив 100 000 гектарів (в тому числі велика площа лісів, частина яких –у зоні відчуженян ЧАЕС). Знищені тисячі кілометрів лісосмуг, відходи зі зруйнованих очисних споруд і підприємств потрапили у річки йгрунти, як і весь хімічний вміст кожного зі снарядів, ракет або мін, що були використані під час бойових дій. Що вже говорити про ерозію ґрунтів, спричинену сотнями тисяч вибухів, будівництвом фортифікацій і проїздом техніки. Природа України вже ніколи не буде такою, якою ми її знали і любили до цього.
Втрата функцій екосистемами призводить до недоотримання людьми екосистемних послуг і звідси – до зниження якості життя.Після завершення війни у багатьох регіонах України не лише залишиться зруйнована інфраструктура та житло, але й самі природні умови життя будуть значно складнішими для людей. Особливо це стосуватиметься жителів степової зони України, яка найбільше охоплена воєнними діями.
Завдяки проекту «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні»за фінансової підтримки ЕПЛ та Уряду США, ми розпочали вивчення екосистемних послуг, які українці недоотримуватимуть внаслідок російської війни.
Усі екосистемні послуги поділяються на кілька груп: послуги постачання (або природні ресурси), послуги регулювання, що підтримують природні умови життя біологічних видів а також культурні і соціальні послуги, які включають культурне (духовне, естетичне тощо) значення природи для людей.
Розпочате нами дослідження має на меті розробити методики обрахунку екосистемних послуг регулювання, а також культурних і соціальних послуг, які не можна виміряти звичайними прямими методами. Так ми навчимось оцінювати збитки, завдані українцям росією внасділок повномасштабного військового вторгнення. Втрата екосистемних послугрегулюванняможе тягнутинайбільш руйнівні наслідки для жителів будь-якого регіону. Руйнування лісосмуг призведе до масштабної вітрової ерозії і опустелювання цілих регіонів. Втрата, нехай і штучно створених, але здорових лісів на півдні і сході України призведе до більш посушливих, вітряних умов життя, а також до значно вищих температур влітку і значно нижчих взимку. Кожен, хто покинунув на час тимчасової окупації рідну оселю на півдні або сході України, не впізнає рідний регіон, повернувшись додому. Умови життя тут будуть менш сприятливими, ніж були протягом останнього століття. З року в рік клімат змінювався, але ми практично цього не відчували завдяки створениму минулому штучним лісовим масивам і лісосмугам, які формували мікроклімат. У нинішньому кліматі відновити втрачені ліси йрічки з великою вірогідністю вже не вийде. Втрату екосистемних послуг регулювання ми відчуваємо впогіршенні рівня життя, збільшенні витрат на комфорт, лікування та збільшенні вартості продуктів харчування.
Що ж стосується культурних і соціальних послуг. Можливість відпочинку, духовного збагачення, натхнення для творчості, отримання наукових знань, формування ідентичності соціальних і етнічних груп – це все здається безрозмірними одиницями, які не можуть мати ціни і навіть кількісної оцінки. Утім,ми сумуємо, страждаємо, можливо, навіть жадаємо помсти, коли втрачаємо те, що любимо. Ми готові платити за те, щоб пережити емоції, отримати враження, врешті відпочити на природі. Тож соціальна і культурна цінність природи це щось реальне. Розробка методик обрахування таких послуг екосистем стала для нас неабияким викликом.
Україні давно час визнати, що екосистемні послуги є реальністю, тим, що нас оточує і завдяки чому ми можемо жити на своїй землі. Руйнування екосистем призведе до неймовірно довгосрокового недоотримання нами того, від чого власне залежить наше життя.
Приєднати оцінку недоотриманих всіма нами екосистемних послуг до загального обсягу репарацій, які росії доведеться у майбутньому сплатити українцям, – цілком реальна ідея. Перше, що спадає на думку, – це весь комплекс послуг, що створювали можливості відпочинку і оздоровлення на азово-чорноморському узбережжі України. Проте непомітних втрат, які вже зробили наше життя значно гіршим, – набагато більше ніж те, що здається очевидним. У наступних публікаціях ми розкажемо про окремі екосистемні послуги, обсяг яких значно скоротився вже і буде скорочуватись на території України надалі.
Дослідження проводиться в рамках проєкту «Разом за екологічну демократію, справедливість та верховенство права в Україні» за фінансової підтримки ЕПЛ та Уряду США.
#TEDJusticeROL
#екосистемні_послуги