У зв’язку зі зростаючою загрозою будівництва на території Білорусі внутрішнього водного шляху Е40 постає потреба оцінки впливу цієї діяльності на довкілля й життя населення. Заплановані в межах Білорусі роботи стануть причиною значного негативного впливу на стан довкілля в кількох областях України. Наша Група проаналізувала всі можливі ризики від втілення даного проекту. Про всі з них ми писали в наших дописах, і всі вони зібрані в ґрунтовному Звіті-дослідженні.
Трохи про Звіт
Основою для дослідження були дані про деталі проекту ВВШ Е40 в його білоруській частині, опубліковані у відкритому доступі. Серед проаналізованих нами джерел є як офіційні деталі проекту, так і його незалежні оцінки, опубліковані авторами з Республіки Білорусь та інших держав. Попри надзвичайно активний міжнародний процес лобіювання цього проекту (переважно білоруською стороною), досі не існує офіційно опублікованої документації самого проекту. Єдиним документом, на основі якого розпочато не лише пошук фінансування, але й будівельні/гідротехнічні роботи, є додаток до техніко-економічного обґрунтування. З огляду на це, проектування ВВШ Е40 є значною мірою непрозорим процесом.
Звіт підготовлений для розгляду в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України та Комітеті Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування. Також Звіт має бути важливим для Ради національної безпеки та оборони України, оскільки транскордонні впливи на довкілля України є питанням національної безпеки.
Попри те, що Україна є завершальною частиною проектованого водного шляху Е40 і основна частина будівельних робіт відбуватиметься в межах Прип’яті в Білорусі, саме наша держава зіткнеться з найважчими наслідками трансформації довкілля, викликаними реалізацією цього проекту. Практично всі негативні впливи на гідрологічний режим території і якість води, що відбуватимуться на території Білорусі, матимуть негативні наслідки переважно для території України. Тому місією Звіту є формування офіційної позиції Міндовкілля, Комітету ВРУ з питань екологічної політики та природокористування, а також Ради нацбезпеки та оборони щодо необхідності проведення транскордонної екологічної оцінки цього проекту.
Повна версія звіту опублікована на нашому сайті.